eReport.sk
Káva, foto: Internet

Mýty a fakty o káve, o ktorých ste doteraz netušili!


O káve a jej účinkoch na organizmus sa už popísalo množstvo článkov. Dokonca sa častokrát stane, že sa odborníci v názoroch rozchádzajú. O tom, koľko káv denne si môžete dopriať ale aj o tom, prečo je dôležité piť kvalitnú výberovú, sa dozviete v nasledujúcom rozhovore s pražiarom Jánom Havránekom.

Káva je lahodný nápoj, ktorý má množstvo fanúšikov. Aké sú teda reálne dokázané pozitívne účinky kávy?

To, že káva má priaznivé účinky v boji s únavou, nie je žiadna novinka. Menej ľudí už však vie, že káva dokonca zlepšuje pamäť. Aj vďaka nej si niektoré informácie ľahšie zapamätáme a vieme ich neskôr zopakovať. Kofeín má tiež priaznivý vplyv na to, aby sme sa vedeli lepšie sústrediť a zlepšuje náladu. Pýtate sa, ako je to možné?

V správnom množstve totiž podporuje prirodzenú tvorbu endorfínov a dopamínu. Je teda prospešná aj proti depresii. Výskum tiež potvrdil, že pravidelné pitie kvalitnej kávy v množstve 3 – 4 šálky denne, znižuje pravdepodobnosť vzniku chorôb ako je cukrovka druhého typu, rakovina pečene alebo Parkinsonová choroba.

Pitie čistej kávy, teda bez mlieka cukru podporuje urýchlenie vstrebávania niektorých liekov proti bolesti. Účinok sa dostaví rýchlejšie a je intenzívnejší. Nebojte sa tiež piť kávu vtedy, keď vás bolí hlava. Koluje mýtus, že pri migréne sa káva neodporúča lebo dehydruje. Nie je to však pravda. Káva má močopudný účinok, čo však neznamená, že telo dehydruje.

Pozitívne účinky kávy sa využívajú aj v kozmetike. Výťažok z kávy zlepšuje štruktúru pleti, vie pomôcť pri zápaloch kože napríklad pri akné alebo ekzéme. A je všeobecne známe, že najúčinnejšie prípravky proti celulitíde obsahujú práve kofeín. Čo je však dôležité, je si uvedomiť, že aj v prípade kávy záleží na kvalite. Lacné nekvalitné kávy obsahujú škodlivé látky a ich pitím si môžete spôsobiť zažívacie ťažkosti.

Koľko káv môžeme vypiť denne?

To záleží od toho, akej. Ak sa bavíme o arabike, tak si môžeme dopriať pokojne aj 3 – 4 šálky denne. V prípade robusty by som už bol opatrnejší. Obsahuje totiž dvojnásobne viac kofeínu, čiže treba na to vždy pamätať. Ak má niekto zvyk dať si kávu napríklad doma po práci, tam by som určite odporúčal arabiku alebo prípadne zmes.

Hovorilo sa aj o tom, že mlieko nie je do kávy práve ideálne. Aký typ kávy je teda najzdravší?

To by som určite netvrdil. Pri pití kávy je dôležitá emócia a to, či nám nápoj chutí. Ja osobne uprednostňujem espresso, no ak niekomu viac chutí napríklad cappuccino, nevidím dôvod prečo by si ho nemohol dopriať.

Aký je vás názor na bezkofeinovú kávu?

Pri bezkofeínovej káve je dôležité jej spracovanie. Za bezkofeínovú sa považuje káva s obsahom kofeínu menším ako 3 mg na 100 g. Pre porovnanie, štandardná káva obsahuje okolo 50 mg na 100 g. Technika výroby bezkofeínovej kávy je jednoduchá. V podstate ide o to zbaviť ešte zelené kávovníkové zrná kofeínu. Tie sa ponoria do prenosového média – tekutiny, kde sa z dreviny vylúhuje celý obsah. Tekutina sa následne prefiltruje, aby sa zbavila kofeínu a zrnká sa opätovne impregnujú zostatkom roztoku, aby sa do nich vrátili oleje a ostatné látky, ktoré v káve chceme. Tekutina, ktorá sa používa na lúhovanie zŕn môže byť čistá horúca voda, ďalej voda obohatená o CO2 alebo môžeme použiť etylacetát, čiže v podstate odlakovač na nechty. Metóda zbavovania sa kofeínu s horúcou vodou sa nazýva švajčiarska. Je síce najšetrnejšia, ale zároveň aj najpomalšia, čo sa samozrejme odrazí aj na cene kávy. Zvyšné spôsoby sú rýchlejšie a lacnejšie, no zároveň platí, že sa nevyhnete tomu, aby sa vám do tela dostala nechcená chémia.

S akými mýtami o káve sa najčastejšie stretávate?

Tých mýtov je samozrejme viac. Od tvrdenia, že káva dehydruje alebo toho, že sa odporúča pri príprave používať voda s teplotou 100 stupňov Celzia. Ideálna teplota je približne 92 stupňov, ak nechcete kávu spáliť. Mýtus je tiež to, že kofeín sa z kávy uvoľňuje až po nejakom čase, nie od prvej sekundy prípravy ristretta/espressa. Nedávno sme to potvrdili pokusom, ktorý sme exkluzívne pripravili s odborníkmi zo Slovenskej akadémie vied.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mýty a fakty o káve, o ktorých ste doteraz netušili!