eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Myslíte si, že palička do nosa je peklo? V Číne ju už začali pchať do…


Máme sa na čo „tešiť“? Podľa najnovších informácií totiž začali v Číne robiť testy na COVID-19 nielen z nosohltanu, ale aj z konečníka. Lekári tvrdia, že táto metóda môže byť oveľa efektívnejšia na detekovanie vírusu.

Raz budú možno takéto odbery minulosťou. V Číne začali s testovaním, kde sa výter nerobí z nosohltana ale z konečníka. Foto: tasr

Podľa zverejnených informácií testovanie prebieha tak, že sa odberová palička vloží do konečníka na dĺžku tri až päť centimetrov a niekoľkokrát sa s ňou otočí. Celý postup trvá asi desať sekúnd. V Číne od začiatku prepuknutia pandémie koronavírusu testovali najmä prostredníctvom výterov z hrdla. Lenže potom prišli na niečo dôležité. „Zistili sme, že u niektorých infikovaných pacientov prežíva koronavírus dlhší čas v tráviacom trakte, prípadne výkaloch, ako v dýchacom trakte,“ povedala pre médiá zástupkyňa riaditeľa pre infekčné choroby v pekingskej nemocnici You‘an Li Tongzeng.

Premiér Igor Matovič priznal, že uvažoval nad nákupom rektálnych testov na COVID-19. Zatiaľ si to ale rozmyslel. foto: tasr

Ak si myslíte, že ide o správu z druhého konca sveta a u nás sa nič také diať nebude, buďte na pozore. Minister zdravotníctva Marek Krajčí totiž priznal, že nad takýmto spôsobom testovania uvažoval. „Je k dispozícii jeden test, ktorý zo stolice dokáže veľmi podobnou presnosťou stanoviť tento vírus, ako ho vieme stanoviť z horných dýchacích ciest. Uvažovali sme aj o nákupe takéhoto testu.“ Potvrdil to aj premiér Igor Matovič. „Počas karantény som strávil niekoľko hodín telefonovaním do Indie práve s majiteľom tejto firmy, kde som sa zaujímal o to, ako hodnoverný je tento test. Má výhodu tú, že je buď zo stolice, z hlienu alebo zo slín. Najpresnejší je zo stolice a čo je zaujímavý fakt je to, že dokáže detekovať vírus v stolici o dva dni skôr ako PCR test. Zároveň má nevýhodu, že taký chvost dokedy identifikuje v stolici COVID-19 je veľmi dlhý. Čiže až nejakých šesť týždňov po prekonaní choroby. To znamená, že testovanie zo stolice by spôsobovalo, že by nám aj veľmi veľa ľudí, ktorí už medzičasom nie sú nebezpeční, identifikovalo ako chorých.“ Na otázku, či bude niekdy na Slovensku prebiehať skrínig aj touto metódou, premiér ani minister jasne neodpovedali.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Myslíte si, že palička do nosa je peklo? V Číne ju už začali pchať do…