eReport.sk
Filip Siman Zdroj: Stream.cz

My sme boli zákon, vyhlásil Čech, ktorého súdia za službu v ukrajinskej armáde a za rabovanie, hrozí mu doživotie


Podľa svojich slov mal dnes už obžalovaný Čech so svojím práporom za úlohu brať zo zasiahnutých oblastí všetko, čo by mohlo mať nejakú hodnotu a priniesť to späť na štáb.

Dvadsaťsedemročný Filip Siman, obžalovaný zo služby v cudzej armáde a rabovania, stál v stredu pred senátom pražského mestského súdu. Siman podľa obžaloby hneď od začiatku konfliktu na Ukrajine okrádal padlých vojakov i civilistov o drahé kovy, šperky alebo aj zbrane, za čo mu hrozí až dvadsať rokov väzenia, prípadne aj výnimočný trest doživotia.

Hrozí mu doživotie

Mestský súd v Prahe začína prejednávať prípad Filipa Simana, ktorý je obvinený z nelegálnej služby v ukrajinskej armáde a rabovania počas vojnových operácií. Podľa obžaloby sa Siman dopustil krádeže cenností a vojenského materiálu, za čo mu hrozí až doživotný trest.

Obžaloba na úvod procesu na Mestskom súde v Prahe detailne vymenovala, aké veci si Filip Siman z napadnutej Ukrajiny odniesol. Bývalý dobrovoľník, ktorý sa zúčastnil tzv. začisťovacích operácií spolu s ďalšími jedenástimi ľuďmi, mal odcudziť okrem iného okuliare značky Gucci, dýchaciu masku z lietadla či odliatky zo zlata a striebra. Z mŕtvych vojakov z miest Buča a Irpiň bral aj barety alebo prstene.

Siman pôsobil na súde sebaisto a rozhodol sa vypovedať. Sudkyni Hane Krestýnovej najskôr na vyzvanie opísal svoj životný príbeh. Po absolvovaní strednej gastronomickej školy sa živil rôzne a zarábal si okolo päťdesiat tisíc mesačne.

„Keď začala vojna na Ukrajine, vydal som sa tam,“ uviedol. Poprel, že by niekedy pôsobil ako kontraktor, čo predtým uviedol v rozhovore pre Seznam Zprávy. Na otázku sudkyne, prečo si túto informáciu vymyslel, povedal obžalovaný, že na tom nebol po návrate z ukrajinského územia psychicky dobre, veľmi pil alkohol a mal rodinné a vzťahové problémy. „Chcel som byť zaujímavý,“ dodal.

Vysvetľoval tiež, prečo mal pri sebe niektoré z ukradnutých vecí, napríklad značkové okuliare. „Bola to jediná spomienka na kamaráta, nenapadlo ma, že by to mal byť problém,“ komentoval Siman. Podľa neho brali veci padlým vojakom aj ostatní. Siman tiež vysvetľoval, prečo nosil zlatý prsteň, ktorý figuruje v obžalobe ako nelegálna korisť. Najprv ho vraj použil ako rekvizitu do propagačných videí, v ktorých sám hral. Priznal ale, že prsteň potom nosil ďalej.

My sme boli zákon

Podľa svojich slov mal Siman so svojím práporom za úlohu brať zo zasiahnutých oblastí všetko, čo by mohlo mať nejakú hodnotu a priniesť to späť na štáb. „My sme boli zákon, tak nám to povedali,“ povedal a dodal, že hľadali čo najviac spravodajských informácií. „Hľadalo sa všetko. Elektronika, dokumenty, ručne písané denníky, znaky jednotky.“ S obžalobou Siman nesúhlasil. „Nie je pravda, že by som využil svoje postavenie na rabovanie,“ povedal sudkyni. Jeho motiváciou bola podľa jeho slov rodina a jej zaistenie. To, že konal protizákonne, si vraj neuvedomoval.

Siman opisoval, že si z Ukrajiny odniesol traumatické zážitky. Uviedol, že prvýkrát v živote videl vraždu alebo znásilnenie a spomenul údajné fungovanie financovania ukrajinských vojenských štruktúr. „Nechápal som, že armáda má staré vybavenie a dobrovoľníci modernú techniku,“ priblížil Siman. Popisoval aj ďalšie zážitky. „Jeden Američan prišiel pomáhať a za tri dni sa regulárne zbláznil, bolo mi ho ľúto,“ povedal vo výpovedi.

Za službu v cudzej armáde mu hrozí až päť rokov väzenia, za rabovanie však môže dostať výnimočný trest. Hlavné pojednávanie je okrem stredy a štvrtka naplánované aj na ďalší týždeň.

Podľa skorších informácií Seznam Zprávy pôsobil Siman koncom marca 2022 ako vojak-dobrovoľník v ukrajinskom dobrovoľníckom prápore Karpatská Sič. Účasť v prápore potvrdil a priznal, že kradol v opustených domoch, ktoré mal so svojou jednotkou čistiť od ruských vojsk. Uviedol, že sa riadil pokynmi veliaceho dôstojníka, a podobne sa podľa neho správali aj ďalší vojaci. Trestný čin služby v cudzích ozbrojených silách spácha podľa trestného zákonníka občan ČR, ktorý v rozpore s iným právnym predpisom slúži vo vojsku alebo ozbrojených silách iného štátu. Prezident môže českým občanom, ktorí sa chcú do bojov na ukrajinskej strane zapojiť, udeliť povolenie. Obvinený muž ho ale podľa skorších informácií nemal.

Praktiky ukrajinskej armády

Filip Siman, obžalovaný z nelegálnej služby v ukrajinskej armáde a rabovania, opísal na súde niekoľko praktík, ktoré boli údajne bežné v ukrajinskej armáde počas vojnových operácií. Nižšie sú uvedené tieto praktiky:

  1. Začisťovacia operácia

Filip Siman uviedol, že sa zúčastnil tzv. začisťovacích operácií, ktorých cieľom bolo prehľadávanie a „čistenie“ oblastí od ruských vojsk. Tieto operácie zahŕňali prehľadávanie opustených domov a ďalších objektov za účelom získania akýchkoľvek cenností alebo informácií.

  1. Krádeže a rabovanie

Podľa Foilipa Simana bolo bežné, že vojaci v rámci týchto operácií kradli cenné predmety, ako sú okuliare značky Gucci, dýchacie masky z lietadiel, zlaté a strieborné odliatky, prstene a ďalšie cennosti. Tvrdil, že tieto praktiky boli schválené veliacimi dôstojníkmi a považované za štandardný postup.

  1. Zber spravodajských informácií

Filip Siman opísal, že vojaci mali za úlohu zbierať spravodajské informácie, čo zahŕňalo hľadanie elektroniky, dokumentov, ručne písaných denníkov a ďalších materiálov, ktoré by mohli mať hodnotu pre vojenské spravodajstvo. Tento zber informácií mal priniesť strategické výhody na bojisku.

  1. Použitie cenností ako rekvizít

Filip Siman tiež priznal, že niektoré ukradnuté predmety boli použité ako rekvizity v propagačných videách, ktorá mala motivovať alebo inak podporovať ukrajinské sily. Napríklad zlatý prsteň, ktorý figuroval v obžalobe, použil ako rekvizitu do videí, v ktorých sám hral.

  1. Motivácia vojakov a psychologický dopad

Filip Siman zdôraznil, že mnoho vojakov, vrátane neho, sa ocitlo v psychicky náročných situáciách. Popísal traumatické zážitky, ako napríklad svedectvo vrážd a znásilnenia, čo malo vplyv na ich psychický stav a správanie. Podľa jeho slov sa tieto skúsenosti premietali do ich jednania a rozhodovania na bojisku.

  1. Vybavenie a logistika

Filip Siman spomenul, že zatiaľ čo pravidelná armáda často používala staré vybavenie, dobrovoľníci mali prístup k modernej technike. To viedlo k určitému nepochopeniu a frustrácii medzi vojakmi ohľadom rozdielov vo vybavení a logistickej podpore.

Tieto praktiky, ako ich opísal Filip Siman, poskytujú pohľad na niektoré z temnejších aspektov vojnového konfliktu a ukazujú na zložitosť a morálne dilemy, ktorým čelia vojaci v bojových situáciách.

Zdroj: ČTK, Novinky, centralniregistrdluzniku.cz

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

My sme boli zákon, vyhlásil Čech, ktorého súdia za službu v ukrajinskej armáde a za rabovanie, hrozí mu doživotie

Odoberať
Upozorniť na
11 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre