eReport.sk
Stoltenberg oroduje za Ukrajinu
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Zdroj: tasr/ap

Musíme držať spolu. Uviedol Stoltenberg. NATO bude konať, ak sa Švédsko a Fínsko dostanú pod tlak

Spojenci z organizácie NATO budú konať, ak sa Švédsko alebo Fínsko dostanú pod tlak Ruska alebo iného protivníka, skôr ako sa stanú plnými členmi Severoatlantickej aliancie. Uviedol to vo štvrtok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Zo vstupu Švédska do NATO napokon nič nebude?
  2. Ilustračné foto
  3. Americké vojská budú na Okinave
  4. Stoltenberg oroduje za Ukrajinu
  5. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer.

„Je nepredstaviteľné, že by spojenci nekonali, keby sa Švédsko a Fínsko dostali pod akýkoľvek tlak,“ priblížil Stoltenberg na tlačovej konferencii s novým švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom.

Pripomenul, že Švédsko a Fínsko sa ako krajiny pozvané do NATO integrujú s politickými a vojenskými štruktúrami tejto organizácie.

Putin na Ukrajine zlyháva

„Musíme držať spolu, keď čelíme najväčšej bezpečnostnej kríze za celú jednu generáciu. (Ruský) prezident (Vladimir) Putin na Ukrajine zlyháva. Svojej brutálnej útočnej vojny sa však nevzdal,“ povedal Stolgenberg. V tejto súvislosti privítal silnú podporu Švédska pre Ukrajinu, v podobe zbraní a munície i humanitárnej pomoci.

„Spojenci NATO budú naďalej podporovať právo Ukrajiny na sebaobranu. Tak dlho, ako to bude potrebné,“ doplnil šéf Aliancie.

Ratifikácia ešte neprebehla

Švédsko a Fínsko po invázii Ruska na Ukrajinu prehodnotili po desaťročiach svoju politiku neutrality a v máji požiadali o členstvo v NATO. Prístupové protokoly musí ratifikovať všetkých 30 členských krajín; zatiaľ tak neurobili Maďarsko a Turecko.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Musíme držať spolu. Uviedol Stoltenberg. NATO bude konať, ak sa Švédsko a Fínsko dostanú pod tlak

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti