eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Môžeme byť na nich hrdí: Naši lekárnici patria pri overovaní liekov k najzodpovednejším v Európe

Pacienti si môžu byť istí, že v kamennej lekárni falošný liek viazaný na recept, prípadne falzifikát lieku nedostanú. Slovenskí lekárnici sa pravidelne umiestňujú na prvých priečkach rebríčka hodnotiaceho počet overovaní pravosti liekov vzhľadom na veľkosť trhu v Európe. Informovala o tom Slovenská lekárnická komora.

„Slovenskí lekárnici sú vyhodnocovaní ako jedni z najzodpovednejších lekárnikov v Európe,” poukázala SLeK. Komora spresnila, že v systéme na overovanie pravosti liekov sa každý deň vykoná približne 400 000 verifikácií. „Slovenský verifikačný register obsahuje viac ako 340 miliónov balení, z ktorých bolo našimi lekárnikmi už deaktivovaných viac ako 170 miliónov balení, a teda výdaj 150 miliónov balení liekov pacientom bol našimi lekárnikmi overený a skontrolovaný v súlade s predmetnou legislatívou,” priblížila SLeK.

Rovnako ako lieky kontrolujú lekárnici aj očkovacie vakcíny. Podľa prezidenta SLeK Ondreja Sukeľa sa pri kontrole vakcín uplatňujú rovnaké pravidlá. Tie vyplývajú z európskej smernice o overovaní pravosti liekov, ktorú krajina implementovala do svojho právneho systému.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport