eReport.sk
Foto: shutterstock

Môže vás nešťastné manželstvo zabiť? Vedci tvrdia, že neuspokojivé vzťahy sú rovnako zlé ako fajčenie

Vstup do manželstva je označovaný ako potvrdenie a zároveň oslava veľkej lásky. Pre mnohých ľudí je to najšťastnejší deň ich života. Veľkú radosť a vzájomnú náklonnosť však môže po čase vystriedať hnev a v krajných prípadoch aj nevraživosť. Občasné hádky sú vo vzťahoch nevyhnutné a podľa mnohých aj potrebné. Pokiaľ sú však na dennom poriadku, môže ísť podľa vedcov o život.

Najrôznejšie spory a hádky k vzťahom a manželstvám skrátka patria. Občasné ventilovanie negatívnych emócií a nespokojnosť napomáha k lepšej komunikácii a tým aj k príjemnejšiemu súžití párov. Nezriedka sa však stáva, že zväzok skrátka nefunguje tak, ako by mal, manželský sľub tvoria len slová bez významu a láskou zaliate dni vystrieda pochmúrna nálada alebo časté výmeny názorov, ktoré sa poväčšine týkajú úplných banalít. Možno ľudia v takých situáciách tušia, že by obom stranám prospel rozchod alebo rozvod. Často sa však k razantnému kroku neodhodlajú, hlavne napríklad kvôli deťom alebo financiám.

Odzrkadľuje sa to na zdraví

Zotrvávanie v nefungujúcom vzťahu však neprospieva psychickej stránke jednotlivcov a podľa najnovších poznatkov vedcov ani ich fyzickému zdraviu. Nespokojnosť v partnerských vzťahoch vraj môže byť dokonca rovnako nebezpečná ako fajčenie. Informoval o tom denník Daily Mail.

Zdroj: shutterstock

Tým z univerzity v meste Tel Aviv skúmal príčiny úmrtia viac než 10-tisíc izraelských mužov, pričom zhromažďoval dáta za posledných 30 rokov. Z dát vyplýva, že muži, ktorí boli vo svojich manželstvách nešťastní, či svoj vzťah považovali za zlý, umierali veľakrát v dôsledku napríklad mŕtvice či infarktu rovnako často ako fajčiari.

Kvalita vzťahu ovplyvňuje dĺžku života

„Naša štúdia ukazuje, že kvalita manželstva a rodinného zázemia značne ovplyvňuje dĺžku života. Muži, ktorí označovali svoje manželstvá za nešťastné, umierali v omnoho nižšom veku ako tí, ktorí boli vo zväzkoch spokojní,“ uviedol k výskumu autor štúdie Shahar Lev-Ari.

Dobré partnerské vzťahy sú tak podľa všetkého veľmi dôležité aj pre kvalitný a dlhý život. A vlastne sa nie je čomu čudovať. Dlhodobý pobyt v prostredí, kde sa jedinec necíti vítaný, každú chvíľu sa so svojou polovičkou púšťa do divokých hádok a chýba mu telesný kontakt, má bezpochyby negatívny vplyv na psychiku. A práve častá nervozita a mentálna nepohoda stojí za rozvojom najrôznejších ochorení.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport