tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
László Sólymos. Foto: SITA

Most-Híd vyjadrilo veľké znepokojenie: Nebyť pandémie študenti by naplnili námestia

Strana Most-Híd všetko sleduje. Momentálne sa hlavne zameriava na okolnosti sprevádzajúce prípravu novely zákona o vysokých školách. V tejto súvislosti vyjadrila veľké znepokojenie. Návrhy totiž vníma, že smerujú k zásahom do autonómnosti vysokých škôl a absenciu odborného dialógu v prípravnej fáze tvorby novej legislatívy. Branislava Gröhlinga preto vyzýva na konštruktívny dialóg s vysokými školami.

Most-Híd pritom poukazuje na snahy o politizáciu akademického prostredia, nominácie ministerských úradníkov a najvyšších predstaviteľov rezortu do akademických senátov a aj na znižovanie rozpočtu vysokým školám. „Pri príprave návrhu zmien vysokoškolského zákona nebol doposiaľ zo strany ministerstva školstva vytvorený priestor na vypočutie a prijatie kompromisných návrhov samotných vysokých škôl. Keby ich hlas bol vypočutý včas, minister by nemusel čeliť protestom. Nebyť pandémie, študenti a pedagógovia by naplnili námestia,“ upozornil predseda Mosta-Híd László Sólymos.

Treba nechat konať akreditačnú komisiu

Člen predsedníctva strany Peter Krajňák podotkol, že úlohou Slovenskej akreditačnej agentúry je dohliadať na zabezpečenie kvality vysokoškolského prostredia. Je preto podľa neho potrebné nechať konať akreditačnú agentúru a vykonať komplexnú akreditáciu všetkých vysokých škôl bez zmeny pôvodne nastavených pravidiel.

Most-Híd žiada ministra školstva, aby pripravovanými zmenami vysokoškolského prostredia zabezpečil maximálnu podporu Univerzity J. Selyeho v Komárne, a to vzhľadom na jej poslanie a úlohu pri vzdelávaní maďarskej menšiny na Slovensku. Taktiež, aby sa bral do úvahy ohľad aj na vysokoškolské pracoviská v Nitre a Prešove, ktoré zabezpečujú vysokoškolské vzdelávanie pre maďarskú, rómsku, rusínsku a ukrajinskú národnostnú menšinu.

Návrh novely zákona o vysokých školách vyvolal nespokojnosť akademickej obce, viacero jej reprezentantov otvorene deklarovalo protest proti navrhovaným úpravám, ktorým vyčítajú najmä snahu o politický zásah do autonómneho fungovania vysokých škôl.

Návrh sa však má upraviť. Po utorkovom (2. 3.) stretnutí vysokoškolských reprezentácií – Slovenskej rektorskej konferencie, Rady vysokých škôl a Študentskej rady vysokých škôl – s vedením rezortu školstva to potvrdil štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ľudovít Paulis. Zároveň uviedol, že snahou rezortu školstva nikdy nebolo a ani nebude politizovať vysoké školstvo.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Most-Híd vyjadrilo veľké znepokojenie: Nebyť pandémie študenti by naplnili námestia

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku