eReport.sk
Návrhár Fero Mikloško, foto: profimedia

Návrhár Fero Mikloško hlási finančné problémy. Dlží desaťtisíce eur!

Na vlastnej koži pocítil krízu. Jeden z našich najznámejších odevných dizajnérov František Mikloško (44) dlží na daniach nemalé peniaze. Sekeru má aj v zdravotnej poisťovni. Vysvetlil, čo ho dostalo do nepriaznivej situácie.

Nepochybne patrí na Slovensku k návrhárskej špičke a jeho módne kreácie radi nosia mnohé známe osobnosti. Mikloškove diela si už obliekla herečka Zdena Studenková, Adela Banášová, verná klientka je moderátorka Alena Heribanová, Vera Wisterová či Eva Rezešová. Avšak už vyše roka mu biznis stojí a to sa zrkadlí vo forme nemalých finančných ťažkostí. Jeho firma ma dlhy a nedoplatky vo výške 35-tisíc eur.

Prišiel o kreativitu

Fero Mikloško sa radí medzi priekopníkov slovenskej módy. Bol jedným z prvých návrhárov, ktorí sa vrhli na vlastnú originálnu tvorbu. Založil si značku, ktorá niesla jeho meno, dokonca mal svojho času ako jeden z mála návrhárov v centre hlavného mesta dizajnový butik. Jeho rukopis je nezameniteľný. Miluje flitre a lesk. Kolekcie sú zväčša určené na večerné udalosti. Či ide o veľké róby alebo koktejlové šaty. Dvakrát do roka organizoval módne prehliadky, kde vždy predstavil nové kúsky. To je teraz minulosť. Pandémia mu narušila plány. Dizajnér priznáva vážne komplikácie v podnikaní: „Žiaľ koronakríza sa podpísala. Hlavne ma trocha obrala o kreativitu a žitie s módou. Organizovanie prehliadok, rôzne fotenia, spoločenské akcie. Toto mi chýba a chýbalo. Nenahradí to ani stereotypné šitie rúšok,” priznal pre eReport František Mikloško, ktorý sa na začiatku pandémie aktívne pustil do výroby rúšok. Nič iné mu ani neostávalo.

Všetko sa zrútilo

Objednávky sa prestali hrnúť a živobytie sa zastavilo: „Určite sa to odrazilo aj na financiách, ale čo ma viac trápi je to, že sa nešili róby, ani svadobné šaty a to asi hovorím aj za kolegov. Každý sa snažil niekde nájsť počas tejto situácie. Bolo aj menej zákaziek, čo chápem, keďže boli obchody preplnené tovarom a v dobrých zľavách, tak prečo sa neobliecť tam. Ale myslím, že už by tento rok mohol byť voľnejší aj čo sa týka aspoň svadieb, na ktoré mám teraz zákazky,” pochválil sa s nádejou, že v lete príde svadobná sezóna. Chystá vraj i novú kolekciu na jar/leto 2021. Ak stále nebudú v blízkych mesiacoch povolené spoločenské udalosti, plánuje uviesť svoju novú tvorbu cez internet: „Šitie rúšok sa nevyrovná výrobe večernej róby, ale robili sme to, aby sme prežili. Žiaľ neviem nič iné robiť. Mám rôzne spolupráce, na ktorých pracujem a chystám, nazvime to online prehliadku.”

Prosí, podporte domácich tvorcov!

Návrhár František Mikloško momentálne dlží podľa Finančnej správy na dani takmer tridsaťpäťtisíc eur. Zdravotnej poisťovni “visí” takmer tristo eur. Sekeru umelec priznal. Podľa jeho slov je to dôsledok pandémie: „V tejto náročnej situácií, však nie som jediný, kto sa ocitol vo finančných ťažkostiach. Úprimne verím, že sa to čoskoro podarí vyriešiť, keďže na tom usilovne pracujem. Bohužiaľ nám nevyšiel jeden projekt, takže toto je výsledok. V každom prípade sa celý umelecký svet potrebuje postaviť na nohy, tak chcem aj týmto poprosiť ľudí, aby sa opäť začali obliekať podľa možností u domácich dizajnérov a pomohli im sa vrátiť na scénu,” vyslovil svoje želanie módny guru.

Foto: instagram

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport