eReport.sk
Hana Overweter Rapantová, foto: facebook AVON za zdravé prsia

Moderátorka Hana Rapantová päť rokov po svadbe: Žiť s Holanďanom na diaľku je osviežujúce

Za manžela si zobrala muža, s ktorým kvôli vzdialenostnej bariére, nežije permanentne v jednej domácnosti. Videli sa pred pandémiou raz do týždňa. Počas prvej vlny sa nestretli tri mesiace. Opísala aké je manželstvo na diaľku. A prečo holandské správy nezačínajú korona krízou.

Obľúbená moderátorka RTVS Hana Rapantová (46) sa vydala po štyridsiatke. Svojho vyvoleného stretla na hudobnom festivale v Trenčíne. Tento scenár jej nenapadol ani vo sne. S Robbertom sa zosobášili v Holandsku a zvolili neštandardné manželské spolužitie. Ani pandémia ich vzťahom neotriasla: „Prvá vlna bola veľmi náročná. Nevideli sme sa vtedy tri mesiace a nevedeli sme, kedy sa to skončí. Koľko to bude trvať. Ešte sa nám to nikdy nestalo, že by sme boli toľko od seba. Áno, veľmi sme si chýbali, ale v porovnaní s tým, ak má byť človek chorý to odlúčenie nebola žiadna tragédia. Sú rodiny, ktoré sa nevidia aj rok, pretože sa domov kvôli obmedzeniam v cestovaní vôbec nedostanú a prácou v zahraničí potrebujú živiť svojich blízkych. A to už nehovorím o tých, ktorí, žiaľ, o prácu prišli. Kým máte šťastie, že ste zdraví, máte prácu a cítite sa užitoční, dá sa všetko prekonať,” opísala optimisticky moderátorka. Dnes je pripravená, že podobná situácia môže nastať opäť. Berú to s pokojom. Už vie čo ich čaká.

Zatiaľ len diaľkovo


Ako sama hovorí, fungujú na turnusy. Doteraz s tým nemali najmenší problém. Dokonca to je niekedy aj príjemné : „Navzájom si chýbať môže byť občas osviežujúce. O to viac sa potom jeden na druhého tešíme. Samozrejme, vieme si predstaviť žiť spolu nastálo. V aktuálnej situácii však zatiaľ máme svoje pracovné aktivity v domovských krajinách a tak sa navzájom rešpektujeme. Obaja máme prácu, ktorá nás baví a je pre nás dôležitou sebarealizáciou. Osobný aj pracovný život máme tak v rovnováhe a sme šťastní,” prezradila. Manželia už však uvažujú nad spoločným bývaním. Najpravdepodobnejší je scenár, že budú žiť na Slovensku: „Na začiatku sme plánovali, že by som ja išla do Holandska, ale postupom času sa to zmenilo a Robbert by rád prišiel sem. Chápe, že profesia moderátorky je viazaná na jazyk a nemá zmysel to meniť. Po holandsky hovorím málo a s angličtinou by som mohla robiť len niečo za kamerou,” vysvetlila. Iné profesie však dnes už nie sú viazané na miesto: „Táto korona doba ukázala, že sa v niektorých povolaniach dá robiť aj z domu a na diaľku. Takže Robbert by nemusel meniť profesiu. Pracoval by odtiaľto,” ozrejmila.

Nepanikária

Podľa moderátorky situácia v Holandsku nie je zďaleka taká chaotická ako u nás. Holanďania k pandémii pristupujú s chladnejšou hlavou: „Samozrejme, obavy majú ľudia aj tam, ale opatrenia sú tam miernejšie. Zaviedli takzvaný „inteligentný lockdown“, ktorý poctivo dodržiavajú, nemajú nemocnice na hranici kapacít a zdá sa, akoby tú najhoršiu situáciu mali už za sebou. Dokonca boli jednou z posledných krajín, kde zaviedli povinnosť nosiť rúška, aj to iba v interiéroch, ako potraviny, mestská hromadná doprava, úrady a podobne,” opísala nám situáciu v manželovej krajine.

Správy neotvárajú koronou

V tejto krajine Beneluxu obyvatelia celú situáciu vnímajú pragmatickejšie: „Ľudia využívajú home office, ak sa to dá. Na druhej strane, aj keď striktne chránia najzraniteľnejšie skupiny, chcú, aby spoločnosť fungovala v čo najprirodzenejšom režime a teraz sa sústreďujú na očkovanie, aby väčšina ľudí dostala v lete aspoň prvú dávku. Nehovorím, že tam nezomierajú ľudia, ale nikdy našťastie neboli na tom tak, že by im chýbali ventilátory, či lôžka v nemocniciach.” V krajine prestali dokonca v správach hlásiť čísla mŕtvych: „Upustili aj od toho, že by v správach hovorili presné počty mŕtvych, informujú skôr o infikovaných. Štatistické údaje sa dozviete na oficiálnych web stránkach ministerstva zdravotníctva. Momentálne sú síce ešte reštaurácie, hotely a podobné služby obmedzené, ale aktuálne správy hovoria o tom, že o pár týždňov sa ich chystajú postupne otvárať. Nedovolím si povedať, ktorý prístup je lepší, či ten ich alebo náš a ani to nechcem v žiadnom prípade zľahčovať, len mám pocit, že sú v komunikácii opatrení zrozumiteľní.”

Zdroj: profimedia

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity