eReport.sk
Muž kope do kanistra so slzotvorným plynom počas kolízie poriadkovej polície s migrantmi 12. septembra 2020 na gréckom ostrove Lesbos.
Ilustračná snímka. Foto: tasr/ap

Mladých Afgancov súdia za požiar, ktorý zničil utečenecký tábor Moria

Štyria mladí žiadatelia o azyl z Afganistanu sa v piatok v Grécku postavili pred súd pre obvinenia zo založenia požiarov, ktoré vlani zničili najväčší tábor pre migrantov v Európe. Informuje o tom agentúra AFP.

Utečenecký tábor Moria na egejskom ostrove Lesbos bol domovom pre viac než 10.000 ľudí, kým nebol v dôsledku dvoch požiarov v septembri 2020 zničený. Štyria Afganci, ktorí sa postavili pred súd na susednom ostrove Chios, čelia obvineniam z úmyselného podpaľačstva vedúceho k ohrozeniu ľudských životov, ako aj z členstva v zločineckej skupine. V prípade, ak ich uznajú za vinných z oboch trestných činov, hrozí im 15 rokov väzenia, píše AFP.

Migranti vraj nemajú zaručený spravodlivý proces

Dvoch mladistvých Afgancov už v tomto istom prípade odsúdili na päťročné väzenie v marci tohto roka. Právni zástupcovia štyroch obžalovaných, ktorí sa v piatok postavili pred súd, argumentovali tým, že ich klienti nemajú zaručený spravodlivý proces. Traja z nich podľa obhajcov disponujú dokumentmi, že v čase zatknutia ešte nemali 18 rokov, grécky štát ich však neuznal za maloletých.

Proces je z veľkej časti založený na výpovediach ďalšieho afganského žiadateľa o azyl, ktorý šiestich podozrivých označil za páchateľov. Obhajoba namietala, že svedok sa v piatok pred súd nedostavil a nebol prítomný ani na pojednávaní v marci, keďže ho nemohli lokalizovať.

Tábor postavili pre maximálny počet 3000 ľudí

Obžalovaní tvrdia, že sú terčom obvinení svedka, etnického Paštúna, pretože všetci šiesti sú z etnika Hazarov, dlhodobo prenasledovanej menšiny v Afganistane. Tábor Moria postavili v roku 2013 pre maximálny počet 3000 ľudí. V roku 2015 boli jeho kapacity výrazne preťažené v dôsledku rozsiahlej vlny utečencov prichádzajúcich na grécke ostrovy v malých člnoch z Turecka.

Požiare vypukli 8. a 9. septembra 2020 po tom, čo do tábora preniklo napätie v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Podľa svedkov sa konflikt strhol po tom, ako približne 200 migrantov odmietlo ísť do karantény, keďže nemali pozitívne testy na COVID-19 ani neprišli do kontaktu s nikým nakazeným, uvádza AFP.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport