eReport.sk
Foto: tasr

Ministerstvo vnútra eviduje z Afganistanu žiadosti o pomoc od exštudentov slovenských univerzít

S individuálnou žiadosťou o pomoc pre seba a svoje rodiny v Afganistane sa na Slovensko za posledný týždeň zatiaľ obrátili bývalí študenti slovenských univerzít.

Pre TASR to uviedla Lucia Hurajtová z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR. Doplnila, že pre migračný úrad ministerstva vnútra proces prijatia začína až ich príchodom na Slovensko.

“Súčasné prijímané opatrenia sú v tejto chvíli záležitosťou rezortov obrany (preprava) a zahraničia (koordinácia postupu s členskými štátmi EÚ),” priblížila Hurajtová.

Slovenská republika v Afganistane nemá svoj zastupiteľský úrad. Ako vysvetlila Hurajtová, monitoring sa teda okrem bežného mediálneho spravodajstva uskutočňuje štandardnou formou monitoringu spravodajstva zo zdrojov ministerstva zahraničných vecí a podľa oprávnenia pre nakladanie s utajovanými skutočnosťami aj zo zdrojov spravodajských služieb.

Pripravenosť Slovenska na vlnu migrácie je podľa rezortu komplexnejšou otázkou, ktorá má niekoľko rovín. “Politickú, v ktorej sme zatiaľ deklarovali pomoc desiatim osobám, procesno-kapacitnú, ekonomickú a spoločenskú,” poznamenala Hurajtová.

Od začiatku roka do 17. augusta bolo podľa MV na území SR podaných 213 žiadostí o udelenie azylu, z toho 38 z Afganistanu.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) na utorkovej (17. 8.) tlačovej konferencii na otázku o počte obyvateľov Afganistanu, ktorých je SR ochotná prijať, povedal, že osobne je za viac veľkorysosti. “Nevychádzam z toho, že číslo desať je vytesané do kameňa,” dodal.  

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ministerstvo vnútra eviduje z Afganistanu žiadosti o pomoc od exštudentov slovenských univerzít

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport