eReport.sk
Ivermektín, foto: tasr

Ministerstvo sa podvolilo tlaku. Odobrilo ivermectin na liečenie covidu

Po mohutnej kampani na sociálnych sieťach, to už zrejme šéf rezortu zdravotníctva nevydržal. Ministerstvo totiž povolilo použitie ivermectinu aj pre ľudí. Laici i niektorí odborníci si od neho sľubujú veľa pri liečení COVID-19.

„Ministerstvo vydalo povolenie terapeutického použitia neregistrovaného lieku ivermectin pre potreby zdravotníckych zariadení. Na obdobie šesť mesiacov tak platí povolenie pre nemocničné zariadenia a ambulancie,“ povedala pre Denník N hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Zástancom ivermectinu je napríklad Združenie anesteziológov Slovenska, ale aj lekár Juraj Mesík. Na druhej strane stoja lekári, ktorí vyzývajú na opatrnosť. Ivermectin sa totiž dosiaľ používal na Slovensku pre hospodárske zvieratá či kone. Bojovať mal proti parazitom.

Podľa internistu Petra Sabaku, by sme si mali počkať na štúdie. „My nemáme dáta, že by bol bezpečný u pacientov s COVID-19. My si myslíme, že s veľmi vysokou pravdepodobnosťou je bezpečný, ale nemáme preto dôkazy,“ zdôraznil internista.

Aj podľa primára Milana Kulkovského by bolo dobré počkať na štúdie. Pokiaľ by dokázali účinnosť a bezpečnosť ivermectinu, rád ho bude používať. Vyzýva však k triezvemu pohľadu na vec. „Oceňujem zapálenie bojovníkov za čo najrýchlejšie schválenie podávania ivermectinu na Slovensku, no aj v tomto boji by sme si mali zachovať triezvy a nepoetický pohľad na jeho reálne schopnosti. Tvrdiť, že po jeho nasadení by sme do 10 dní zastavili umieranie na Slovensku na COVID-19 je zavádzajúce a zbytočne uberá tejto aktivite na vážnosti. Je to zbytočne kontraproduktívne. Rovnako tak nie je ivermectin jedinou záchranou a nie je správne, ak zatracujeme očkovanie a používame ho ako rozbušku v boji za schválenie akejkoľvek liečby, využívajúc tak potenciál hoaxy šíriacich webov a skupín, ktoré z nenávisti voči očkovaniu a systému žijú. Takto sa to nerobí odborne ani úprimne,“ napísal nedávno na svojom blogu. Podľa zástancov ivermectinu, jeho hlavnou výhodu je cenová dostupnosť. Liek pre zvieratá sa dokonca vyrába aj na Slovensku.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ministerstvo sa podvolilo tlaku. Odobrilo ivermectin na liečenie covidu

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti