Aj slovenské vládne rezorty zvádzajú boj s koronavírusom. Pracovníci pozitívni na pôdach ministerstiev nie sú žiadnym prekvapením. Inštitúcie tak museli vytiahnuť do boja proti pandémii a prehodnotiť tak stratégiu fungovania. Na akú taktiku stavili? A ako riešia problémy s pozitívnymi zamestnancami?
Zvládajú ťažké časy aj dôležité inštitúcie? EReport zisťoval, ako sa popasovali s pandémiou ministerstvá, ktoré stoja za chodom krajiny. Ochromila ich alebo sa vírusu postavili čelom?
Ministri na maródke
Korona prekvapila viacerých politikov a neobišla ani najvyššie poschodia vlády. Okrem premiéra si našli pozitívny PCR test aj niektorí šéfovia rezortov. Medzi nimi je napríklad minister obrany Jaroslav Naď. Samozrejme, nie je jediným zamestnancom rezortu s podobným osudom. Z 21-tisíc zamestnancov rezortu vrátane vojakov je pozitívne testovaných 543 osôb.
Covid – 19 diagnostikovali aj ministrovi financií Eduardovi Hegerovi. EReport oslovil rezort ohľadom infikovanosti vírusom na pôde ministerstva, no do uzávierky neodpovedali. Najvážnejší priebeh choroby má zatiaľ minister pôdohospodárstva Ján Mičovský. „Po neutíchajúcom kašli a neustálych teplotách som sa zveril do rúk odborníkov. Za ich obetavú starostlivosť im veľmi pekne ďakujem,“ priblížil svoj stav minister.
Pozitívne prípady majú napríklad aj na ministerstve práce a ministerstve zdravotníctva a to po štyri prípady. Minulý týždeň prebiehalo testovanie zamestnancov aj na školstve. Rezort vnútra prezradil, že každý deň aktualizuje zoznam zamestnancov či policajtov, ktorí sú v karanténe pozitívne testovaní. Prípady pozitívnych zamestnancov zaznamenali aj na ministerstve dopravy. EReport oslovil všetky rezorty, no do uzávierky neodpovedali všetky.
Ministerské opatrenia
A ako sa ministerstvá postavili k neľahkej situácii? Najmä zavedením viacerých protipandemických opatrení. Medzi tie najklasickejšie patri dodržiavanie hygienických pravidiel či meranie teploty pri vstupe do inštitúcie.
Vo veľkej miere je ale využívaná aj práca z domu, tzv. homeoffice. Niektoré rezorty odporúčajú zamestnancom čerpanie čo najväčšieho počtu dní dovolenky, aby sa tak zamedzila mobilita medzi úradmi ministerstiev. Ministerstvo školstva napríklad prizvukuje, aby sa agenda vybavovala najmä elektronicky či telefonicky.
Podobné opatrenia si prisvojil aj rezort zdravotníctva, ktorý má agendu boja proti Covidu – 19 pod palcom. „Pri zistení pozitívne testovaného zamestnanca ministerstva sú ihneď zamestnanci, ktorí s ním boli v úzkom kontakte, odoslaní do domácej izolácie a následne na PCR testovanie,“ ozrejmil rezort zdravotníctva. Samozrejmosťou je taktiež nosenie rúšok na pôde ministerstiev.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Ministerstvá verzus korona: Takto sa vyzbrojili rezorty proti Covidu – 19