eReport.sk
Jaroslav Naď (OĽaNO). Foto: tasr

Naď dostal veľkú pochvalu, udrela SNS: Chváli ho šéf inštitútu, v ktorom minister pracoval!

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) rezortu obrany veľmi dobre rozumie a má jasnú víziu. V hodnotení prvého roka ministra to skonštatoval riaditeľ Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku (SSPI) Peter Köles.

Za kľúčové označil, že sa Naďovi podarilo do rezortu prilákať kvalitných odborníkov. Víta tiež realizáciu nákupu 3D rádiolokátorov, prijatie strategických dokumentov či zvýšenie investícií do infraštruktúry. Zároveň však upozornil na dosiaľ nepredstavený Akčný plán boja proti hybridným hrozbám.

Zvládol aj celoplošné testovanie

“Za dôležité považujem, že sa podarilo zastaviť a prehodnotiť netransparentné obstarávacie procesy rozbehnuté nominantmi SNS a celkovú otvorenejšiu komunikáciu rezortu smerom k laickej aj odbornej verejnosti,” zhodnotil Köles.

Ako poznamenal, pandémia ochorenia COVID-19 sa prejavila aj na úlohách pre ministerstvo obrany a Ozbrojené sily (OS) SR. Pripomenul, že OS SR plnia pri zvládaní pandémie dôležité úlohy, od rozvozu materiálu, trasovania kontaktov pozitívne testovaných až po asistenciu zdravotníkom či policajtom. Ocenil aj zabezpečenie bezproblémového priebehu celoplošného testovania.

Nastavil transparentnejší tender

Za pozitívne kroky ministra Naďa označil realizáciu tendra na 3D rádiolokátory za nových a transparentnejších podmienok. “Ide o dôležitú súčasť techniky, ktorú naše ozbrojené sily už nevyhnutne potrebujú modernizovať,” uviedol. Vyzdvihol tiež aktualizáciu bezpečnostnej a obrannej stratégie. “Sú to podľa môjho názoru kvalitné dokumenty, ktoré jednoznačne potvrdzujú našu euroatlantickú orientáciu,” skonštatoval. Víta aj zvýšenie investícií do infraštruktúry, čo znamená napríklad opravu kasární, ktoré sú v dezolátnom stave.

Ostáva ešte vyriešiť boj proti hybridným hrozbám

Riaditeľ SSPI však upozornil, že ministerstvo dosiaľ nepredstavilo ohlásený Akčný plán boja proti hybridným hrozbám. “Pritom potreba komplexne riešiť problematiku hybridných hrozieb je čoraz nevyhnutnejšia. Verím však, že aj vďaka nástupu poradcu pre hybridné hrozby na ministerstvo obrany sa dokument podarí pripraviť čím skôr,” podotkol.

V ďalšom období by sa mal podľa Kölesa minister zamerať na dosiahnutie dohody politických strán na smerovaní obrany štátu a jej financovaní. “Je to záväzok, ktorý si vláda napísala aj do svojho programového vyhlásenia, a ja túto iniciatívu veľmi vítam. Bol by som rád, ak by sa podarilo takúto dohodu schváliť naprieč politickými stranami v parlamente,” dodal.

SNS sa ohradila

Mimoparlamentná SNS sa v reakcii ohradila, že minister len pokračuje v procesoch, ktoré rozbehol jeho predchodca Peter Gajdoš (SNS). “Ak urobí pre vojakov Naď aspoň polovicu, čo dokázal Gajdoš, nech sa potom ozýva,” skonštatovali. Poznamenali, že Köles chváli Naďa, ktorý v SSPI pracoval.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Naď dostal veľkú pochvalu, udrela SNS: Chváli ho šéf inštitútu, v ktorom minister pracoval!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport