eReport.sk
Minister vnútra SR Roman Mikulec
Minister vnútra SR Roman Mikulec. Foto: tasr

Minister Mikulec vyzval občanov: Venujme minútu ticha obetiam dopravných nehôd

Aj keď počty dopravných nehôd a ich obetí už roky klesajú, stále sa možno spoločne podieľať na zlepšení. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) to uviedol na sociálnej sieti pri príležitosti nedeľného Svetového dňa pamiatky obetí dopravných nehôd. Mnohým tragédiám sa podľa neho dalo predísť.

„Kontroly používania bezpečnostných pásov, meranie rýchlosti či dodržiavania dopravných značení mnohí vodiči často vnímajú len ako nástroj na napĺňanie štátnej kasy. Často si neuvedomujú, že prevencia je mimoriadne dôležitá a spôsobí im menej bolesti a stresu ako následky dopravnej nehody,“ skonštatoval minister. Poukázal napríklad na dôsledky nepripútania sa pri ťažkých dopravných nehodách.

Zdroj: fb/RomanMikulec13

Úrad ekumenickej pastoračnej služby Ministerstva vnútra SR a Prezídium Policajného zboru upozornili na potrebu opatrnosti a ohľaduplnosti na cestách či už v pozícii vodičov, chodcov alebo cyklistov. „Za úmrtiami na cestách pri dopravných nehodách sa skrývajú rodiny, rodičia, ktorí prišli o deti, deti, ktoré prišli o rodičov, manželia, manželky,“ pripomenul riaditeľ úradu Milan Petrula. Dodal, že polícia práve svojou prítomnosťou aj na cestách dbá o bezpečnosť.

Od januára do konca minulého týždňa došlo tento rok podľa údajov Ministerstva vnútra SR k 10.379 nehodám. Zahynulo pri nich 197 ľudí a ťažko sa zranilo 732 osôb.

Nedávne tragédie na slovenských cestách sú varovaním:

  1. Pohľad na zošrotované vozidlo po zrážke s rušňom.
  2. Toto vozidla Alfa Romeo viedol 27-ročný šofér, nehodu neprežil.
  3. Trosky vozidla boli rozmetané asi 100 m od miesta nárazu.

Od januára 2021 do nedele sa stalo na cestách v Bratislavskom kraji celkovo 18 tragických dopravných nehôd, pri ktorých zahynulo 20 osôb. Išlo o sedem vodičov, šesť chodcov, troch motocyklistov, troch spolujazdcov a jedného cyklistu. Pripomenula to na sociálnej sieti polícia pri príležitosti Svetového dňa pamiatky obetí dopravných nehôd.

VIDEO Polícia: Svetový deň pamiatky obetí dopravných nehôd

Zdroj: fb/polícia

Najmladšia obeť mala 15 rokov a najstaršia 80 rokov. Najviac dopravných nehôd sa stalo v okrese Malacky (5) a Pezinok (4). Najčastejšou príčinou dopravných nehôd v Bratislavskom kraji bolo porušenie povinností vodiča, neprispôsobenie rýchlosti svojim schopnostiam či nedanie prednosti v jazde.

 „Najtragickejším dňom na cestách je sobota, potom nasleduje štvrtok,“ spresnila polícia. Z policajnej štatistiky tiež vyplýva, že najviac nehôd spôsobili vodiči s desať- až 20-ročnou dĺžkou vodičskej praxe.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Minister Mikulec vyzval občanov: Venujme minútu ticha obetiam dopravných nehôd

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti