eReport.sk
Marek Krajčí (OĽaNO). Foto: tasr

Minister Krajčí oklamal Slovákov: Žiadna MEGAZMENA pri testovaní nebude, potvrdil expert

Čo sme to vlastne kúpili!? Neobjednali sme 35 miliónov antigénových nazálnych testov určených na samotestovanie, ale iba ďalších 35 miliónov antigénových testov. Na sociálnej sieti o tom informuje analytik a bývalý šéf Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) ohlásil ešte v utorok, že Slovensko objednalo testy určené na samotestovanie a že sú na ceste do krajiny. Sľúbil pritom obrovskú zmenu testovacej stratégie. Testy mali slúžiť podľa rezortu na testovanie v školách aj v domácnostiach. Smatana v statuse tvrdí , že to tak celkom nie je. V tieni kľúčových tém týchto dní sa podľa neho stratilo, že ministerstvo zdravotníctva objednalo z rámcovej zmluvy EU komisie 35 mil. antigénových testov za takmer 140 mil. EUR.

Sú to len antigénové testy

Dodáva, že kúpené testy nie sú tak presne nazálne samotesty ako to prezentuje minister Krajči. „Podľa uskladňovacej zmluvy so ŠHR sa kúpili dva typy testov. Jeden poznáme veľmi dobre. Jedná sa o „Standard Q Covid AG test“ od Biosensoru. Tento test nie je samotestovací ani nazálny,” upresňuje expert s tým, že je to štandardný antigénový test, tak ako je aj registrovaný. „Biosensor má nazálne testy, ale nie na samotestovanie,” vysvetľuje Smatana, že tie sú určené len pre používanie zdravotníkmi.

Zmena stratégie nehrozí

Dôležité však podľa Smatanu je, že na základe stámiliónového nákupu sa nepodarí upraviť testovací plán. „Ani jeden z týchto testov teda neumožní “obrovskú zmenu v testovacej stratégií”, ako rozprával pán minister. Maximálne tak v jednom prípade bude ster príjemnejší (ale trošku menej presný),” uviedol odborník podľa ktorého ho to trošku desí. „Obávam sa, že tlak je prekvalifikovať testy a ukázať výrobcom, že nevedia na čo, kde a ako vlastné výrobky používať. Inak povedané, hrozí, že kým sme do teraz používali testy v rozpore s tým „kde“ ich máme používať tak čoskoro pokazíme aj to „ako“ sa majú používať,” uzavrel analytik.

Zdroj: fb/martin.smatana1

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity