tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok Foto: tasr

Minister Korčok: Ambasádu v Kyjeve sme evakuovali, rušíme bezvízovú dohodu s Ruskom

Slovenskú ambasádu v ukrajinskom Kyjeve evakuovali, diplomatický konvoj už smeruje na Slovensko. Informoval o tom minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) pred stredajším rokovaním vlády. Informoval o zrušení bezvízového styku pre držiteľov diplomatických pasov Ruskej federácie.

Korčok ozrejmil, že rozhodnutie o evakuácii zastupiteľského úradu v Kyjeve prišlo po zhodnotení situácie s našimi bezpečnostnými zložkami, čakalo sa na vhodnú bezpečnostnú situáciu. Diplomatický konvoj má tvoriť desať áut a 26 osôb. „Momentálne najkratšou cestou smerujú na Slovensko,“ uviedol s tým, že sú v ňom aj cudzí štátni príslušníci, novinári z Británie, Nemecka, ale aj občania Ukrajiny a deti. Rezort podľa jeho slov ďalej situáciu na Ukrajine sleduje, no ostáva neprehľadná. Nechcel špekulovať, či ruské vojská úplne obkľúčia Kyjev a znemožnia odchod civilistov z mesta.

Slovensko ruší bezvízovú dohodu s Ruskom

Čo sa týka zrušenia bezvízového styku, Korčok uviedol, že ide o krok koordinovaný s ostatnými štátmi Európskej únie. Znamená to teda, že držitelia diplomatických pasov Ruskej federácie si budú musieť žiadať o víza. „Budú sa znova vydávať víza a zruší sa bezvízový styk,“ ozrejmil. Priznal, že na stole je aj možnosť vyhostenia ruských diplomatov, no zatiaľ k tomu krajiny nepristúpili. Podstatné sú podľa jeho slov teraz najmä kroky v podobe ekonomických sankcií.

Rusko musí skončiť vojenskú operáciu, tvrdí Korčok

Dodal, že rokovania zástupcov Ukrajiny a Ruska môžu byť úspešné len vtedy, keď Ruská federácia zastaví vojenskú operáciu. „Žiadne politické dohody nie je možné dosiahnuť v situácii, ak počas nich prebieha vojenská agresia,“ podčiarkol. Podporuje požiadavky Ukrajiny, aby sa Rusko okamžite stiahlo z územia suverénnej Ukrajiny.

Bude vás zaujímať:

  1. Jaroslav Naď
  2. Jaroslav Naď
  3. Estónska premiérka Kaja Kallasová.

Korčok rozumie aj požiadavke ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na vstup jeho krajiny do Európskej únie. Podotkol však, že stať sa plnou súčasťou Únie a jej vnútorného trhu sa nedá len politickým rozhodnutím. „Viem si predstaviť hľadať formu členstva v politickom zmysle, ale nedá sa predbehnúť plnoprávne členstvo len takýmto rozhodnutím. Politicky stojíme za takouto úvahou. Každý však musí byť schopný fungovať v EÚ, Ukrajina potrebuje na toto čas. Niet sporu, že aj tým, ako Ukrajina bráni svoju vlasť, svoje hodnoty a bráni aj nás, patrí do EÚ,“ uzavrel.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Minister Korčok: Ambasádu v Kyjeve sme evakuovali, rušíme bezvízovú dohodu s Ruskom

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku