eReport.sk
Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár
Juraj Blanár, minister zahraničných vecí SR a podpredseda strany Smer-SSD. Foto: tasr

Minister zahraničných vecí J. Blanár vystúpil na medzinárodnej konferencii v Indii

Minister J. Blanár vystúpil na medzinárodnej konferencii v Indii. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. „Slovensko ako tretia najotvorenejšia ekonomika OECD musí aktívne vytvárať priestor pre domáce podniky v zahraničí a budovať partnerstvá s perspektívnymi trhmi i mimo Európsku úniu,“ povedal minister.

Minister J. Blanár vystúpil na medzinárodnej konferencii v Indii

Posledný deň pracovnej návštevy ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraja Blanára v Dillí sa niesol v znamení vystúpenia na medzinárodnej konferencii Raisina Dialogue 2024 s účasťou prominentných politických predstaviteľov a rečníkov z celého sveta.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár
  2. Juraj Blanár
  3. Juraj Blanár
  4. Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár

Šéf slovenskej diplomacie diskutoval v rámci piatkového panelu konferencie Raisina Dialogue o otázkach znižovania rizík s partnermi z Austrálie, Českej republiky, Mexika a Talianska. V prejave priblížil slovenský pohľad na dopady regionálnych kríz, vojen či prírodných faktorov na otvorené a na export orientované ekonomiky, akou je aj tá slovenská.

„Pre menšie štáty, ktorých HDP silne závisí od exportu, je systém medzinárodného obchodu založený na pravidlách a vzájomnom rešpekte kľúčom k rastu a prosperite. Slovensko ako tretia najotvorenejšia ekonomika OECD musí aktívne vytvárať priestor pre domáce podniky v zahraničí a budovať partnerstvá s perspektívnymi trhmi i mimo Európsku úniu,“ uviedol vo svojom vystúpení minister.

Účastníci panelovej diskusie tiež poukázali na rastúcu asertivitu veľkých ekonomík. Tie využívajú protekcionizmus a prístup k dodávateľsko-odberateľským reťazcom na asertívne presadzovanie svojich záujmov a ochranu svojho trhu i špičkových technológií. Podľa ministra J. Blanára je v tejto súvislosti síce dôležité chrániť globálny voľný obchod, no zároveň presadzovať pri tom suverénne národnoštátne záujmy, a teda chrániť odolnosť národných ekonomík. Zároveň potvrdil záujem vlády SR budovať a posilňovať obchodné vzťahy s krajinami aj mimo Európskej únie.

Slovenská delegácia sa počas piatkového programu zúčastnila i na ďalších paneloch Raisina Dialogue 2024. Minister Juraj Blanár prijal pozvanie na diskusiu v sprievodnom formáte konferencie – v podobe podcastu, kde sa venovali slovensko-indickým vzťahom, fungovaniu Vyšehradskej štvorky, ale tiež európskym voľbám, ich dopadom na zahraničnú politiku Európskej únie a očakávania mimoeurópskych partnerov.

        


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Minister zahraničných vecí J. Blanár vystúpil na medzinárodnej konferencii v Indii

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre