eReport.sk
Heker pri počítači realizuje kybernetický útok.
Ilustračné foto: shutterstock

Mimoriadne varovanie! Zaznamenali sme útoky na slovenské ciele, upozorňuje NBÚ


AKTUALIZOVANÉ – Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) zaznamenal sériu významných ransomvérových útokov na slovenské ciele. Upozorňuje všetky firmy a inštitúcie v krajine, aby okamžite zabezpečili a zálohovali svoje systémy proti potenciálnemu útoku. Informovali o tom na sociálnej sieti.

„Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT momentálne nemôže pre citlivosť témy poskytnúť verejne viac podrobností,“ dodal úrad s tým, že v nadchádzajúcich hodinách priebežne zverejňovať k situácii informácie na svojom Facebooku, webstránke aj s pomocou ďalších štátnych orgánov.

Zdroj: fb/narodnybezpecnostnyurad

Pri ransomvérových útokoch ide o typ vírusu či škodlivého softvéru, ktorý ak sa dostane do počítača, postupne zašifruje alebo zneprístupní súbory a pýta si výpalné. Väčšinou v kryptomenách. Uviedol to expert na kybernetickú bezpečnosť Juraj Bednár. Reagoval tak na informáciu Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), ktorý v piatok zaznamenal sériu významných ransomvérových útokov na slovenské ciele.

Útočníci požadujú výpalné

„Na to, aby sa človek dostal k svojim súborom, musí obnoviť zálohu, ak ju má (to je lacnejší spôsob), alebo musí zaplatiť výpalné. Nie je však jasné, či sa dotyčný k svojim súborom dostane aj po zaplatení. Niektoré ransomvéry to po platbe dešifrujú a niektoré len zbierajú peniaze a sľúbené súbory naspäť nedodajú. Závisí to od typu ransomvéru,“ priblížil Bednár.

Väčšinou podľa jeho slov nejde o cielené, ale skôr o plošné útoky na kohokoľvek. Stoja za nimi, ako tvrdí, programátori – „výpaľníci“. „Nie je to tak, že oni si vyberú, že idú zaútočiť na nemocnicu. Skôr zoberú niekde z nejakého úniku dát päť miliónov mailových adries a pošlú všetkým odkaz, a kto si to nainštaluje, tak toho vydierajú. Málokedy je to veľmi cielené,“ vysvetlil expert na kybernetickú bezpečnosť. Poznamenal však, že ešte nepozná detaily aktuálneho útoku.

Zálohovanie dát odporúča aj expert

Verejnosti, firmám i inštitúciám radí, aby si aj v týchto chvíľach zálohovali svoje systémy, aktualizovali operačné systémy a aplikácie, nastavili si silné heslo a dávali si pozor, čo inštalujú a na čo klikajú. Pozor si treba dávať aj na podvodné mailové správy. Bednár odporúča aj spustiť kontrolu zariadenia prostredníctvom antivírusového programu.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mimoriadne varovanie! Zaznamenali sme útoky na slovenské ciele, upozorňuje NBÚ