eReport.sk
Ilustračné foto: FB/policiasr

Mimoriadne sofistikovaný podvod. Seniorka prišla o 77 400 eur!

Celkovo o 77.400 eur prišla 73–ročná žena, od ktorej podvodníci vylákali bankové údaje. Na seniorku použili trik, že bol voči nej uskutočnený kybernetický útok a oni jej pomôžu chytiť páchateľov.

„V tomto prípade išlo o mimoriadne sofistikovaný podvod. Medzi podvody, s ktorými sa v poslednej dobe pravidelne stretávame, patria aj podvody súvisiace s internetovými hackermi. Môžu to byť aj ľudia, ktorí Vás veľmi dobre poznajú, majú o Vás staršie alebo súčasné informácie, ako tomu bolo aj v prípade tejto poškodenej,“ píše polícia na sociálnej sieti.

Podvodníci kontaktovali 73 – ročnú seniorku z anglických mobilných čísiel a londýnskej pevnej linky. Poškodená v minulosti pracovala v Anglicku v zdravotníctve, preto jej telefonát prišiel dôveryhodný. Páchateľ ju kontaktoval s informáciou, že bol voči jej uskutočnený „cyber attack“. Páchateľ uviedol poškodenej, že o nej vedia všetky údaje z internetu a chce chytiť aktérov týchto zločinov, ale na to potrebuje jej spoluprácu.

Na základe sľúbenej spolupráce od nej vylákal všetky bankové údaje potrebné k účtom v anglickej, ako aj v slovenskej banke. Páchateľ ju kontaktoval aj elektronicky formou emailu. Neskôr pri kontrole limitu v banke, bolo poškodenej oznámené, že jej z účtu začiatkom tohto mesiaca odišlo spolu 26.000,- € a 43.000 GBP. Seniorka prišla celkovo o 77.400,- €.

Polícia upozorňuje aj na falošné SMS

Polícia upozorňuje na falošné SMS správy, ktoré posielajú v mene viacerých bánk podvodníci. Ide o podvod, prostredníctvom ktorého sa páchatelia chcú dostať k prístupovým či iným súkromným údajom a následne k peniazom.

V texte falošnej SMS podvodníci žiadajú kliknúť na priložený link na účel zabránenia zablokovania účtu. „Po presmerovaní na falošnú stránku, ktorá imituje vzhľad skutočného internet bankingu či inej stránky, oznámením vyzývajú, aby ľudia zadali svoje prihlasovacie údaje a heslo, prípadne údaje o svojej platobnej karte,“ spresnila polícia na sociálnej sieti na stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Zdroj: FB/hoaxyapodvody-poliaciasr

Upozorňuje, že banka takéto SMS či mailové správy neposiela. Text falošných správ obsahuje neúplné informácie. Odosielateľ má netypickú mailovú adresu, link do internet bankingu je falošný a má úplne iný formát. „To sú všetko veci, na ktoré si treba dať pozor, i keď má banka špičkové mechanizmy, vďaka ktorým dokáže tieto podvodné aktivity zachytávať a chrániť prostriedky klientov,“ upozornila polícia.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mimoriadne sofistikovaný podvod. Seniorka prišla o 77 400 eur!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti