eReport.sk
Dávka vakcíny proti ochoreniu COVDI-19 od americkej spoločnosti Johnson & Johnson.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/tobias arhelger

Milióny dávok vakcíny J&J boli možno kontaminované v problematickej fabrike

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv v piatok oznámil, že milióny dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Johnson & Johnson, ktoré boli vyrobené v problematickom závode v meste Baltimore, nesmú byť použité z dôvodu možnej kontaminácie. Informovala o tom v sobotu agentúra AFP.

FDA uviedol, že “niekoľko” šarží vakcíny vyrobených v prevádzke spoločnosti Emergent BioSolutions v Baltimore nie je vhodných na použitie. Každá z týchto šarží má niekoľko miliónov dávok. FDA ani J&J nezverejnili presný počet týchto dávok, denník The New York Times však dané množstvo odhadol na 60 miliónov, pričom sa odvolal na informované zdroje.

Továreň musela v apríli zastaviť výrobu po tom, ako sa zistilo, že šarže látky používanej na výrobu vakcíny boli krížovo kontaminované zložkami z vakcíny od spoločnosti AstraZeneca, čím sa údajne znehodnotilo 15 miliónov dávok. FDA stále rozhoduje o tom, či povolí opätovné spustenie prevádzky v Baltimore. Zároveň podrobuje kontrole 60 miliónov dávok vakcíny od AstraZenecy, ktoré tam boli vyrobené a majú byť darované do zahraničia.

Podľa AFP boli všetky vakcíny od J&J, ktoré boli doteraz použité a distribuované v USA, vyrobené v Holandsku a nie v  Baltimore. Kanada v reakcii na rozhodnutie FDA v piatok oznámila, že nebude distribuovať 300 000 dávok vakcíny od J&J, ktoré pochádzajú z problematickej prevádzky.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport