eReport.sk
Český matematik, miliardár a filantrop Karel Janeček Foto: FB/kareljanecek

Miliardár a matematik Karel Janeček ohlásil kandidatúru na prezidenta

Český matematik, miliardár a filantrop Karel Janeček na piatkovej tlačovej konferencii oznámil, že v budúcoročných prezidentských voľbách v ČR bude kandidovať na post hlavy štátu. Informoval o tom spravodajský portál iDNES.cz.

„Oficiálne oznamujem svoju kandidatúru na prezidenta ČR,“ povedal 48-ročný Janeček. Na to, aby sa mohol uchádzať o funkciu hlavy štátu, musí najprv vyzbierať najmenej 50.000 podpisov od občanov.

„Verím, že budeme úspešní, a že sa tak môžeme stať vzorom nielen pre Európu, ale i pre celý svet,“ vyhlásil pred novinármi v priestoroch pražského divadla La Fabrika. Voličov chce osloviť svojou víziou slobodnej, úspešnej a prosperujúcej krajiny. V rámci predstavenia svojej predvolebnej kampane s heslom „Tohle jsme my“ avizoval boj proti korupcii, manipuláciám a populizmu. Prisľúbil tiež podporu matkám-samoživiteľkám a seniorom.

– Foto: FB/kareljanecek

Na webovej stránke www.tohlejsmemy.cz Janeček vymedzuje svoju víziu pre ČR šiestimi oblasťami: slobodná spoločnosť, krajina pre 21. storočie, vzdelanie a deti, spravodlivý štát a zdravý, aktívny a šťastný životný štýl. Za dôležité považuje aj rozvíjanie inovácií, digitalizáciu štátnej správy, životné prostredie a rozvoj podnikateľského prostredia.

Podnikateľ Janeček chce kampaň financovať z vlastných prostriedkov a vopred uviedol, že využije stanovený limit na finančné výdavky týkajúce sa kandidátov na prezidenta ČR. V prvom kole ide o 40 miliónov českých korún a v druhom o ďalších desať miliónov.

Janeček je spolumajiteľom spoločnosti RSJ, ktorá obchoduje s finančnými derivátmi. Stál tiež pri zakladaní Nadačného fondu proti korupcii či Nadačného fondu Neuron na podporu vedy. Neuron sa však od neho dištancoval po jeho vyjadreniach kritizujúcich protipandemické opatrenia vlády. V minulosti totiž Janeček vystupoval proti povinnému očkovaniu detí proti koronavírusu a ocenil napríklad i to, že nová vláda Petra Fialu tento týždeň zrušila plán povinnej vakcinácie. Nedávno podporil i „Iniciativu 21“, ktorá sa zasadzuje proti povinnému očkovaniu lekárov a zamestnancov ďalších profesií.

Prezidentské voľby v ČR by sa mali konať začiatkom roku 2023 – Miloš Zeman sa v nich už o opätovné zvolenie po dvoch funkčných obdobiach uchádzať nemôže.

V Česku sa zatiaľ verejne diskutuje o zhruba 30 potenciálnych kandidátoch na prezidentský post, avšak väčšina z nich svoju kandidatúru zatiaľ oficiálne neohlásila. Medzi predpokladanými uchádzačmi je napríklad expremiér Andrej Babiš či bývalý vysoký vojenský predstaviteľ NATO a českej armády Petr Pavel, píše portál ČT24.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Miliardár a matematik Karel Janeček ohlásil kandidatúru na prezidenta

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php