eReport.sk
Ministerka kultúry Natália Milanová.
Ministerka kultúry Natália Milanová. Foto: tasr

Milanová: Pomoc maďarskej vlády pri obnove kostolov nevníma ako problém, aj keď…

Pomoc maďarskej vlády, ktorou chce Orbánova administratíva finančne prispieť k obnove sakrálnych objektov aj na južnom Slovensku, nevníma ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) ako zásadný problém, i keď by považovala za vhodné, ak by takáto cezhraničná investičná výpomoc bola dopredu odkonzultovaná. Povedala to pred stredajším rokovaním vlády.
      
“Bolo by dobré, ak by sme sa o tom nedozvedali ex post, ale na druhej strane, ja túto pomoc vítam, pretože peňazí na obnovu našich pamiatok nikdy nie je dosť a hoci kontinuálne zvyšujeme dotačné prostriedky, investičný dlh je v tomto prípade veľmi veľký,” skonštatovala ministerka.
      
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) zopakoval svoje presvedčenie, že v dobrých susedských vzťahoch sa susedia o takýchto cezhraničných aktivitách informujú. “Verím, že takýto spôsob komunikácie, založený na vzájomnom rešpekte, nájdeme aj s Maďarskom,” uviedol šéf slovenskej diplomacie
      
Maďarská vláda v rámci programu obnovy maďarských kostolov poskytne finančné prostriedky na zreštaurovanie 1800 kostolov, z ktorých 400 je za hranicami v obciach a mestách, kde žijú príslušníci maďarskej menšiny.
      
Štátny tajomník úradu vlády zodpovedný za cirkevné a národnostné vzťahy Miklós Soltés v tejto súvislosti 11. mája počas rokovania s cirkevnými predstaviteľmi za účasti predstaviteľov Strany maďarskej komunity (SMK-MKP) v Komárne povedal, že viera posilňuje aj zachovanie maďarskej identity. “Kde bude zachovaná viera, tam zostane zachované aj spoločenstvo,” povedal podľa agentúry MTI Soltész.
      
Dodal, že v rámci tohto programu bude na slovenskom území obnovených v 96 obciach a mestách 69 rímskokatolíckych, šesť gréckokatolíckych kostolov, 25 kostolov reformovanej cirkvi a jedna židovská modlitebňa. V priemere dosiahne podpora zhruba 40.000 eur na jeden kostol.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Milanová: Pomoc maďarskej vlády pri obnove kostolov nevníma ako problém, aj keď…

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport