eReport.sk
Lúči sa s funkciou?
Dočasne poverený minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO). Foto: tasr

Mikulec: Som za zmenu §363. Súhlasím s prezidentkou, že ho Žilinka zneužíva!

Bude to prínosná zmena! Alebo výhodná? Dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) by súhlasil so zmenou paragrafu 363 Trestného poriadku. Konštatuje to na sociálnej sieti. Aj na základe udalostí z posledných dní je podľa neho na mieste, aby sa k nemu vyjadril Ústavný súd (ÚS) SR. Podporuje preto iniciatívu prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ktorá sa naň chce v tejto veci obrátiť.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Iveta Radičová v štúdiu TV Markíza počas rozhovoru s moderátorom Michalom Kovačičom.
  2. Je naozaj apolitický?
  3. Právo je právo
  4. Budú Slováci bez referenda?

Bude to prínosná zmena!

„Súhlasil by som so zmenou paragrafu 363? Určite áno. Tiež som toho názoru, že zmena ako taká v štruktúre prokuratúry na Slovensku a aj od toho sa odvíjajúceho použitia takýchto opravných prostriedkov by mala nastať,“ poznamenal Mikulec. S tým, že paragraf 363 je podľa neho do určitej miery na Slovensku ojedinelý v tom zmysle, že voči nemu neexistuje žiadny opravný prostriedok.

Zneužívanie a zákonnosť

Paragraf 363 bol podľa Mikulca použitý už aj na zrušenie trestného stíhania, kde ešte nebol obvinený nikto. Predmetný paragraf už generálny prokurátor pritom použil viackrát, či správne, nechce Mikulec polemizovať.

Ako mohlo byť začaté trestné stíhanie bez toho, aby bol niekto obvinený, vie asi len pán Mikulec.

Aj samotné posledné použitie §363 Marošom Žilinkom bolo vo veci, poslanca M. Borguľu. Voči tomu podala ÚŠP obžalobu bez toho, aby vo veci niekto podal trestné oznámenie. Dalo by sa teda asi polemizovať aj o tom, kto teda zneužíva paragrafy a kto postupuje podľa zákona.

(1) Generálny prokurátor zruší právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon. Porušením zákona sa rozumie podstatné pochybenie, ktoré mohlo ovplyvniť rozhodnutie vo veci.

(2) Ak sa týka rozhodnutie alebo konanie uvedené v odseku 1 viacerých osôb alebo skutkov, môže generálny prokurátor zrušiť len tú časť rozhodnutia alebo konania, ktorá sa týka niektorej z týchto osôb alebo skutkov.

(3) Generálny prokurátor v konaní podľa odseku 1 rozhodne uznesením, proti ktorému nie je prípustný opravný prostriedok.

§363 Trestný poriadok

Mikulec sa rozpísal aj o prezidentke. „Aj udalosti posledných dní ukázali, že je úplne na mieste, aby sa Ústavný súd vyjadril k využitiu tohto nástroja. Plne preto podporujem iniciatívu prezidentky SR v tejto veci.“

Čaputová

Prezidentka minulý týždeň informovala, že na ÚS SR napadne znenie paragrafu 363 Trestného poriadku. Je presvedčená, že terajšie znenie paragrafu 363 a právomoci, ktorými na jeho základe disponuje generálny prokurátor, zasahujú neprimerane do nezávislosti súdnej moci.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka v reakcii uviedol, že odmieta zaťahovanie prokuratúry do politického boja.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mikulec: Som za zmenu §363. Súhlasím s prezidentkou, že ho Žilinka zneužíva!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti