Má na to? Po exšéfovi služby Vladimírovi Pčolinskom zostala na čele inštitúcie prázdna stolička. Otázne je, kto ju obsadí. Najčerstvejšie sa objavila informácia, že Sme rodina prišla o lukratívny post a právo nominovať „preskočilo“ na inú koaličnú stranu. Ak by išlo o hnutie OĽANO, v hre je jedno nečakané meno, ktoré sa skloňuje aj v koaličných kuloároch. Ide o súčasného ministra vnútra Romana Mikulca. Otázne je, či by bol naozaj vhodným kandidátom. Aké sú podľa odborníkov jeho plusy a mínusy?
„Politici by sa mali zhodnúť na niekom, kto je morálne spôsobilý. Kto nebude spätý so žiadnou politickou stranou a bude tomu tiež rozumieť,“ opísal bezpečnostný analytik Andor Šándor vlastnosti, ktorými by mal potenciálny šéf tajnej služby disponovať.
Zostane Siska v Kollárových rukách?
Dnes už bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský zažíva krušné časy. Muži zákona ho zadržali a doteraz vo väzbe čelí obvineniam z korupcie. Post, ktorý počas kreovania vlády pripadol koaličnému Sme rodina je v súčasnosti voľný a dokonca sa množia správy, že hnutie multiotecka Borisa Kollára by sa vedenia inštitúcie vzdalo v prospech jednej z koaličných strán.
Je teda reálne, že by kollárovci prišli o prestížny úrad? „Je to možné, no zrejme sa táto vec bude riešiť aj v súvislosti s rekonštrukciou vlády,“ myslí si politológ a rektor Vysokej školy politických a spoločenských vied v Kutnej Hore Tomáš Koziak. Ten si myslí, že inštitúcia pripadne Sme rodina zároveň dostanú za podobnú stratu určitú kompenzáciu.
EReport k téme kontaktoval samotné hnutie Igora Matoviča, no tí tvrdia, že teraz majú plné ruky práce úplne s inou krízou. „Predstavitelia nášho hnutia sa s partnermi dohodli na tom, že otázka obsadenia pozície riaditeľa SIS sa bude riešiť až po stabilizácii vzťahov v koalícii,“ informoval Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO.
Ku konkrétnym detailom sa nevyjadrila ani samotná „služba“. „Personálne obsadenie pozície riaditeľa Slovenskej informačnej služby je výlučne v kompetencii vlády Slovenskej republiky a prezidentky Slovenskej republiky,“ uviedla pre eReport hovorkyňa SIS Zuzana Morávková.
Je možné, že hnutie Sme rodina príde o Slovenskú informačnú službu. – Foto: tasr
Politológovi Koziakovi sa taktiež nepozdáva, že by „služba“ zostala v rukách Sme rodina. A to najmä pre kontroverznú minulosť jej šéfa Borisa Kollára. „Je dobre zdokumentovaná, tie kontakty boli s jednoznačne závadovými osobami. Pokiaľ má Boris Kollár vplyv na dosadzovanie do vedenia Slovenskej informačnej služby, tak to predstavuje riziko,“ podčiarkol politológ.
Toxickou sú napríklad možné kontakty Kollára so slovenským podsvetím. Pred rokmi médiá zverejnili fotku súčasného lídra Sme rodina s ľuďmi s pohnutou povesťou. Snímka pochádzala z dovolenky, na ktorej bol Kollár a spoločnosť mu robila známa tvár vtedajšieho podsvetia Juraj Ondrejčák alias Piťo.
Podľa šéfa osobitného kontrolného výboru národnej rady na kontrolu SIS Mariána Saloňa je potrebné obsadiť miesto šéfa tajnej služby čo najskôr. A to aj preto, aby Slovensko vyslalo pozitívny signál zahraničným partnerom. A aký má názor na informácie, že by sa Kollárovi pomedzi prsty prešmykol lukratívny post? „Rozhoduje koaličná rada a post riaditeľa služby je priamo podriadený predsedovi vlády. V Slovenskej informačnej službe je neštandardná situácia, ale rovnako neštandardná je aj v riadení štátu. Nefunguje vláda, bol odročený parlament. Vidím, že sa majú problém sa dohodnúť na iných veciach, nie to ešte na riaditeľovi Slovenskej informačnej služby,“ komentuje napätú situáciu Saloň zo Smer-SD.
Minister vnútra Roman Mikulec. – Foto: tasr
Mikulcove šance
Ak by sa inštitúcia objavila v rukách hnutia Obyčajní ľudia v hre, ako nový riaditeľ, by mohol byť jeden z ministrov hnutia. Práve súčasný minister vnútra Roman Mikulec má už skúsenosti s vedením tajnej služby. Stál v minulosti totiž na čele Vojenskej spravodajskej služby. Aj jeho meno sa v politických kuloároch skloňuje v súvislosti s postom šéfa „tajných“. Otázkou je, či by bol Matovičov človek vhodným kandidátom.
Podľa politológa Koziaka musí budúci šéf „služby“ splniť dve základné kritériá. Za prvé musí mať absolútne čistý morálny štít. Práve Mikulec sa dostal do povedomia verejnosti, keď mu v roku 2013 urobila polícia raziu, v rámci ktorej v jeho aute našli pamäťovú kartu. Tento „dôkaz“ mal dosvedčovať, že sa Mikulec podieľal na vynášaní informácií z tajnej služby. Minister sa v tom čase roky ťahal po súdoch a len nedávno bol zbavený obvinenia a kauza bola označená ako vykonštruovaná. Koziak poznamenáva, že budúci riaditeľ SISky musí byť dôkladne preverený a bezúhonný. „Keď bol pán Mikulec šéfom vojenských tajných, musel podobnými procedúrami zrejme prejsť,“ myslí si odborník.
Samotný Koziak ešte tvrdí, že u potenciálneho šéfa „služby“ je dôležitá jeho odborná stránka. „Vojenská tajná služba síce je tajnou službou, no funguje v inom prostredí a má za úlohu iné veci ako Slovenská informačná služba. Tá je zameraná na civilné prostredie a vojenská tajná služba sa zaoberá hrozbami, ktoré majú bezpečnostný charakter. V tomto prípade je prostredie odlišné, aj keď charakter je podobný. Závisí aj na tom, ako by sa vedel pán Mikulec adaptovať,“ analyzoval Mikulcove šance Koziak
Podľa šéfa parlamentného výboru na kontrolu SIS Saloňa je na ťahu v súčasnosti vláda. Tá by mala vybrať konkrétne meno a návrh poslať hlave štátu. Či sa Mikulec hodí na džob riaditeľa „služby“ je podľa poslanca za Smer ešte predčasné diskutovať. „Najlepšie je si počkať na konkrétne meno a potom sa k nemu môžeme vrátiť,“ dodal Saloň.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Mikulec šéfom SIS? Odborníci hodnotia ministrove šance