eReport.sk
Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).
Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Foto: tasr

VIDEO Mikulca podporilo iba 72 poslancov. Heger: Aké brucho mi rastie…. Mikulec suverénne obstál!

AKTUALIZOVANÉ – Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) ostáva vo funkcii. Poslanci ho v stredu na mimoriadnej schôdzi Národnej rady (NR) SR neodvolali. Mikulca podporilo zo 135 prítomných celkovo 72 poslancov, ktorí boli proti opozičnému návrhu. Premiér Eduard Heger na tlačovke OĽANO po neúspešnom odvolávaní ministra vnútra zrejme zabudol na zapnutý mikrofón.

Za vyslovenie nedôvery ministrovi hlasovalo 53 poslancov, všetci z opozície. Desiati sa zdržali, medzi nimi boli aj šiesti poslanci za Sme rodina. Dvaja z hnutia nehlasovali, a to Peter Pčolinský a Adriana Pčolinská. Hlasovaním poslanci ukončili mimoriadnu 31. schôdzu parlamentu.

Diskusia k návrhu trvala dva dni

Schôdza k odvolávaniu Mikulca sa začala v utorok (15. 6.). Iniciovala ju opozícia. Smer-SD ministra navrhol odvolať v súvislosti so situáciou v bezpečnostných zložkách a pre podozrenia o možnom manipulovaní vyšetrovania viacerých káuz zo strany skupiny existujúcej v silových zložkách.

Diskusia k návrhu na odvolanie šéfa rezortu vnútra trvala dva dni. Zapojilo sa do nej vyše 20 rečníkov. Medzi nimi boli aj viacerí ministri a premiér. Mikulec vystúpil v diskusii viackrát. Niekoľkokrát sa vyjadrili aj predkladatelia návrhu na jeho odvolanie.

Heger: Koaliční poslanci Mikulcovi priznali silnú dôveru

Na tlačovke OĽANO po neúspešnom odvolávaní Mikulca opozíciou premiér Eduard Heger zrejme zabudol, že sú už zapnuté mikrofóny a povzdychol si: “Oj, aké brucho mi rastie…”

Následne už oficiálne spustil, vzal si slovo ako prvý: “Roman Mikulec suverénne obstál v dnešnom hlasovaní, a samozrejme, ostáva ministrom vnútra v našej vláde, za čo sa chcem poďakovať koaličným poslancom, že sa k nemu priznali a vyjadrili mu silnú dôveru,” uviedol Heger.

Koaličná zmluva podľa premiéra porušená nebola

“Uvedomme si, že táto schôdza, zvolaná Robertom Ficom a jeho partiou, jednoznačne ukázala na to, že Robert Fico dnes nazýva svojich bývalých nominantov kriminálnikmi len preto, že vypovedajú na svojich ďalších priateľov a nominantov,” vyhlásil na tlačovej konferencii premiér. Nemyslí si, že postoj niektorých poslancov Sme rodina, ktorí sa zdržali, bude problém pre fungovanie koalície. “Roman Mikulec ostáva ministrom vnútra, porušenie koaličnej zmluvy by bolo, ak by niekto hlasoval za, to sa nestalo, ja som rád,” dodal premiér.

Mikulec: Nespreneverím sa žiadnym veciam

Heger pripomenul, že nástupom tejto vlády sa uvoľnili ruky orgánom činným v trestnom konaní. “Postupne všetky tie kauzy, o ktorých sme roky počúvali, že skutok sa nestal, polícia začala vyšetrovať,” skonštatoval s tým, že ľudia, ktorí sú dnes obviňovaní zo závažnej trestnej činnosti, sú hlavne nominanti Fica či expremiéra Petra Pellegriniho. Podľa premiéra títo ľudia rozkrývajú korupčné schémy, ktoré používala bývalá vláda.

Mikulec sa poďakoval poslancom OĽANO aj ostatným koaličným poslancom, ktorí ho podporili. Je to pre neho ďalším záväzkom, aby naďalej vykonával svoju prácu s najlepším vedomím a svedomím. Počas schôdze si podľa svojich slov vypočul rôzne konšpiračné teórie, myslí si, že opozičným poslancom nešlo o pravdu. “Nespreneverím sa žiadnym veciam, ktoré mi chceli niektorí z opozície našiť,” vyhlásil.

Šipoš: Poslanci Smeru-SD sa snažili prekryť strach

Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš doplnil, že poslanci Smeru-SD sa snažili mimoriadnou schôdzou prekryť strach z toho, že tu 12 rokov budovali systém svojich ľudí, ktorí rozkrádali krajinu a korumpovali ju. Hovorí, že je tu vojna o spravodlivosť. Verí, že všetci, ktorí rozkrádali štát, budú potrestaní.

Na tlačovke sa okrem Mikulca vyjadril aj Igor Matovič, ktorý Petra Pellegriniho (Hlas-SD) a Roberta Fica (Smer-SD) nazval vagabundmi a mafiánmi.

Zdroj: fb/olano

Mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) ukázala nekompetentnosť ďalšieho člena vlády, adeptov na odvolávanie je množstvo. Vyhlásil to nezaradený poslanec Peter Pellegrini po hlasovaní o vyslovení nedôvery Mikulcovi, ktoré minister ustál. Pellegrini preto naďalej plánuje odvolávanie premiéra Eduarda Hegera (OĽANO). Hovorí o jedinej ceste, ako krajinu zbaviť tejto “nekompetentnej vlády”.

Pellegrini: Minister nevyvrátil žiadne podozrenia

“Táto schôdza ukázala absolútnu kompetentnosť ďalšieho člena vlády po ministerke Kolíkovej. Adeptov na odvolávanie je veľké množstvo. Minister nevyvrátil žiadne podozrenia, ktoré mu boli kladené. Ak o tom nevie, tak tam nemá čo robiť. Žial, ja sa bojím, že to všetko sa deje na rezorte vnútra s jeho vedomím, čo je ešte obludnejšie,” povedal Pellegrini v súvislosti s podozreniami, že v silových zložkách existuje skupina, ktorá má manipulovať výpovede svedkov a vyšetrovanie viacerých káuz.

Hlas avizuje odvolávanie premiéra Hegera

Pellegrini avizoval, že ďalší postup jeho mimoparlamentná strana Hlas-SD oznámi vo štvrtok (17. 6.). “Prichádza čas, aby sme sa vážne začali zaoberať otázkou odvolania celej vlády. Budeme pravdepodobne zvažovať návrh na odvolanie celej vlády, čo sa robí cez návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi,” ozrejmil. Považuje to za jedinú cestu, ako Slovensko zbaviť “tejto nekompetentnej, amatérskej, neschopnej vlády”.

Poslanci by sa mali zísť na rokovaní aj vo štvrtok (17. 6.), začať by sa mala plánovaná júnová schôdza parlamentu. Zákonodarcov na nej čaká viac ako 80 bodov programu. Medzi nimi sú napríklad zmeny v oblasti kolúznej väzby, zjednotenie financovania škôl, ale aj návrh na odoberanie benefitov príslušníkom komunistického režimu a ďalšie návrhy.

Zdroj: tasr/ereport

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport