eReport.sk
Ivan Mikloš Foto: tasr

Mikloš zotrel Matovičov plán: Tie jeho atómové bomby nebudú fungovať!

Súčasný minister financií Igor Matovič si dal za cieľ zvýšiť pôrodnosť na Slovensku. Dosiahnuť to chce najmä zvýšením rodinných prídavkov. Odhaduje, že by nás to malo stáť 2,5 miliardy eur. Odborníci sa však zhodujú, že to nebude mať taký efekt, v aký Matovič dúfa.

„Oblial ma studený pot, keď som videl statusy pána expremiéra,“ priznal otvorene v diskusii Veda pomáha – COVID-19 demograf Branislav Bleha, hoci zdôraznil, že o podpore pôrodnosti by sme sa aspoň mali baviť. „Nezatracujme aspoň bavenie sa o pronatalitnej politike v rozumných medziach. Nie že 2,5 miliardy. To je aj pre neekonóma šialené číslo, ktoré by do toho malo ísť,“ zdôraznil. Odborník tiež nedáva veľké šance Matovičovmu nápadu. Minister financií si totiž sľubuje, že zvýšením rodinných prídavkov sa zvýši aj pôrodnosť.

Expremiérovi Matovičovi leží na srdci zvyšovanie pôrodnosti. – Foto: tasr

„Isté je, že ten spôsob, že teraz ideme s veľkou pompou naliať obrovské stovky miliónov do jedného konkrétneho príspevku, je absolútne zlá cesta. To jednoducho nebude fungovať. Musíme sa baviť o mixe opatrení,“ hovorí Bleha s tým, že rodičov trápi najmä nedostatok škôlok ale aj zosúladenie pracovného života s rodinným.

S jeho názorom súhlasí aj viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor. „Pred tým sme mali vo svete šesť detí na rodinu, teraz máme asi dve deti. Peniaze, alebo zvýšenie životnej úrovne robí to, že pôrodnosť klesá. Oveľa viac dávame na kvalitu ako na kvantitu. A toto nejakým spôsobom ovplyvniť čisto finančnými motiváciami je veľká utópia. Maximálne, čo vieme dosiahnuť, je posunutie rozhodnutia v čase. Ale nie to, že teraz bude mať niekto päť detí kvôli tomu, že tu niekto rozdáva peniaze,“ zdôraznil ekonóm.

Ivan Mikloš

Bývalý financmajster Ivan Mikloš zotrel Matovičov plán. – Foto: tasr

Aj podľa bývalého ministra financií Ivana Mikloša ide o problematickú investíciu a pýta sa, či by sa tie miliardy nevedeli využiť efektívnejšie. Na Matovičovom nápade nenechal nitku suchú. „Atómové bomby Igora Matoviča určite nebudú fungovať. Tak ako nefungovali pri covide, určite nebudú fungovať ani pri demografii,“ uzavrel Mikloš.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport