AKTUALIZOVANÉ -Leto bolo časom dovoleniek, v hojnom počte cestovali za hranice aj Slováci. A to napriek tomu, že to odborníci skôr neodporúčali ako odporúčali. A vyzerá to tak, že jedna z našich najobľúbenejších destinácií v najväčšej miere prispela k zvýšeniu počtu nakazených delta variantom nového koronavírusu. Áno, podľa hygienikov to bolo práve Chorvátsko, odkiaľ deltu na Slovensko priviezlo najviac ľudí.
„Najviac prípadov nového koronavírusu importovali počas júla a augusta na Slovensko z Chorvátska. Išlo o 214 prípadov, pričom 72-krát sa vyskytol delta variant nového koronavírusu. Z celkového počtu 4162 prípadov bolo 1132 importovaných, čo je 27 percent,“ v pondelok o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.
Ako ďalej úrad, ktorému velí hlavný hygienik Ján Mikas, uvádza vo svojej správe, najvyšší výskyt nákazy bol za mesiace júl a august 2021 zaznamenaný vo vekovej skupine 15-19-ročných a 20-24-ročných, pričom podiel rizikovej skupiny 65-ročných a starších bol nízky – 354 prípadov.
„Z regionálneho hľadiska bolo najviac prípadov v Bratislavskom kraji – 962 prípadov, t.j. 23 % všetkých prípadov v SR,“ vysvetľuje úrad vo svojej analýze s tým, že druhý najvyšší výskyt mal Košický kraj – 811 prípadov, t.j. 19 % všetkých prípadov.
„Pozitívne osoby prichádzali z celkovo 25 krajín,“ uviedli hygienici a priložili zoznam štátov, odkiaľ podľa ich monitoringu bolo najviac importovaných nákaz v sledovanom období:
- Chorvátsko: 214 (72-krát delta variant)
- Španielsko: 73 (57-krát delta variant)
- Česko: 65 (23-krát delta variant)
- Grécko: 56 (16-krát delta variant)
- Spojené kráľovstvo: 45 (28-krát delta variant)
- Cyprus: 27 (12-krát delta variant)
- Z ostatných krajín 1 až 3 prípady.
„V júli a auguste 2021 bolo celkovo potvrdených 1173 prípadov spôsobených delta variantom, z toho 397 u importovaných prípadov, 48-krát išlo o súvis s importovaným prípadom. V ostatných prípadoch bola cestovateľská anamnéza negatívna,“ píše sa ďalej v analýze, pod ktorou je podpísaná Adriána Plšková z oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici.
A aké boli klinické formy ochorení v monitorovaných letných mesiacoch? Podľa Plškovej prevláda respiračná a bezpríznaková forma:
- Bezpríznaková: 934-krát (22 %)
- Respiračná: (bolesti hrdla, nádcha, kašeľ) 2595-krát (62 %)
- Febrilná: 404-krát (10 %)
- Senzorická: 79-krát (2 %)
- Črevná: 18-krát (1 %)
- Pľúcna: 29-krát (1 %)
- Ostatné (kardiálna, neurologická, kĺbna a pod.): 103-krát (2 %)
„V posledných týždňoch sa počet infikovaných osôb mierne zvýšil, vrátane reprodukčného čísla. Vývoj situácie ovplyvní najmä správanie sa ľudí: dodržiavanie nastavených opatrení v rámci krajiny a po príchode zo zahraničia a zvyšovanie proporcie zaočkovaných osôb,“ dodal úrad v správe z 13. septembra.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Mikasov úrad o dovolenkároch: Deltu TU doniesli najmä tí, ktorí boli v Chorvátsku!