eReport.sk
Hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.
Hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas. Foto: tasr

Mikas ubezpečuje verejnosť: V prípade opičích kiahní nie je dôvod na paniku

V prípade opičích kiahní, ktoré sa začali šíriť v Európe, nie je podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa dôvod na paniku. Uviedol to vo štvrtok počas 13. ročníka Slovenského vakcinologického kongresu, ktorý sa v týchto dňoch koná v Tatranskej Lomnici vo Vysokých Tatrách.

„Na Slovensku zatiaľ nebolo hlásené toto ochorenie v súvislosti s mini epidémiou v Anglicku. Samozrejme nemôžeme vylúčiť importované prípady a môžeme očakávať, že v najbližšom období sa takýto prípad objaví aj u nás,“ uviedol Mikas.

Mikas tvrdí, že opatrenia zatiaľ netreba

Zatiaľ podľa neho nie je potrebné pristúpiť k nejakým opatreniam ako napríklad pozastavenie letov z Afriky či iným celoplošným zákrokom. „Treba zvážiť opatrenia, adekvátne reagovať, to znamená zachytiť prípad, izolovať, dať do karantény a prípadne vyhľadať kontakty,“ poznamenal hlavný hygienik.

Bude vás zaujímať:

  1. Vladimír Lengvarský
  2. SR Hudba Žákovic Open druhý deň ukončenie
  3. Hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Slovenskí epidemiológovia podľa neho v súčasnosti situáciu sledujú aj z medzinárodného hľadiska vďaka účinnému systému rýchleho varovania a reakcie v rámci Európskej komisie a členských štátov. „Sme informovaní o týchto prípadoch, urobili sme určité opatrenia, vydali sme usmernenie Úradu verejného zdravotníctva, kde sú všetky náležitosti, týkajúce sa prevencie, diagnostiky, liečby a správania ľudí,“ dodal Mikas. Prípady opičích kiahní už zaznamenali vo viacerých európskych krajinách vrátane Českej republiky.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vladimír Lengvarský
  2. SR Hudba Žákovic Open druhý deň ukončenie
  3. Hlavný hygienik SR Ján Mikas.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mikas ubezpečuje verejnosť: V prípade opičích kiahní nie je dôvod na paniku

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti