eReport.sk
Ján Mičovský, Foto: tasr

MIČOVSKÉHO ŠOKUJÚCA SPOVEĎ Pravda o Vlčanovi: Drsné čistky a návrat problémovej hovorkyne

Prelomil mlčanie! Exminister pôdohospodárstva Ján Mičovský sa porúčal zo svojho rezortu po svojej nešťastne podanej demisii, ktorú neskôr chcel vziať späť. Na čele ministerstva ho nahradil Samuel Vlčan. Mičovský sa rozhodol napísať svojmu straníckemu šéfovi Igorovi Matovičovi otvorený list, v ktorom poukazuje na pochybné praktiky, ktoré mal Vlčan zaviesť na pôde rezortu. Nechýbajú ani slová o čistkách medzi zamestnancami, či detaily okolo kauzy Anežky Šrojty Hrdej, ktorá nafúkala v práci.

Mičovský v úvode listu, ktorý zverejnil na sociálnej sieti, rekapituluje dôvody svojho odchodu z ministerstva. Oprášil tak spomienky na prešľap okolo nominácie Gabriely Bartošovej na post riaditeľky Slovenského pozemkového fondu. Tú totiž vzala polícia do väzby vo veci korupčnej kauzy Martina Kvietika. Rýchlo Mičovský ale prechádza ku kritike súčasného ministra Vlčana. Priznal, že veril, že aj za nového ministra bude pokračovať „transplantácia slušnosti do chorého rezortu.“ Ihneď dodáva, že to, čo sa začalo diať, za slušné považovať nemôže.

„Myslím, že aj najväčší neprajníci museli vo svojom zvyškovom svedomí cítiť, že sme do budovy na Dobrovičovej vniesli novú politickú i ľudskú kultúru. Na rozdiel od minulosti nemal nik, naozaj nik, na mňa to „správne“ telefónne číslo, ktorým by určoval komu má koľko z miliárd pretekajúcich rezortom pripadnúť.“ opísal svoje pôsobenie na ministerstve Mičovský.

Status exministra Jána Mičovského – Foto: FB/JM

Veľké čistky

Mičovský tak v liste otvoril tému čistiek, ku ktorým malo dôjsť potom, ako Mičovského nahradil Vlčan. Zoznam padákov začína na protikorupčnom oddelení, ktoré mal Mičovský podľa vlastných slov založiť s osvedčeným kolegom a tím vyskladal z bývalých vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry. Tí mali byť za nového vedenia za použitia klamstva prepustení.

O džob mal prísť aj ďalší zamestnanec, ktorý vraj poukazoval na korupčné správanie. „Radový IT špecialista, ktorý po rokoch kolektívneho mlčania prejavil odvahu a začal v rezorte odhaľovať hlboko zažratú softvérovú korupciu mnohomiliónových rozmerov, bol s nechutnými vyhrážkami prepustený medzi prvými…,“ prezradil exminister.

„Lesník, generálny riaditeľ, ktorý v časoch vlády Smeru poukázal na kradmé praktiky nitrianskych zlosynov a ktorý rozbiehal historickú reformu štátneho podniku Lesy SR zameranú na prírode blízke hospodárenie, bol odvolaný bez poznania podstaty jeho činnosti. Obchodný riaditeľ, ktorý úspešne pracoval na zvrátení monopolu najväčších odberateľov dreva v prospech menších domácich spracovateľov, nasledoval zakrátko za ním…,“ pokračuje Mičovský. Ďalej v liste menuje mená, ktoré mali mať podľa exministra čistý morálny štít, no aj tak museli svoje pozície opustiť.

Samuel Vlčan. Foto: eReport

Samuel Vlčan – Foto: eReport

Hrdej paradox

Mičovský ale poukázal na zaujímavé personálne rozhodnutie nového ministra. Zatiaľ, čo viacerým zamestnancom boli ukázané na ministerstve dvere, niektorí sa naopak vrátili. Reč je o bývalej hovorkyni Anežke Šrojte Hrdej. Tá počas pracovnej doby nafúkala v práci 0,62 promile. Následne bola Mičovským vyhodená, no nové vedenie ju veľkoryso zobralo späť do ministerských radov.

„Avšak aký paradox – štátna zamestnankyňa, ktorá bola za hrubé porušenie pracovnej disciplíny prepustená s okamžitou platnosťou, sa po nástupe nového ministra vrátila, a to dokonca na ešte vyššiu pozíciu, pričom tento krok bol odobrený lživým tvrdením, že jej pracovný pomer nebol nikdy ukončený,“ krúti hlavou Mičovský.

Šrojta Hrdá v súčasnosti šéfuje komunikačnému oddeleniu a dokonca si uchmatla aj ďalší lukratívny džob. Je poverená zastupovaním riaditeľky kancelárie ministra. Šrojte Hrdej sa ale darilo aj naďalej. Okrem toho, že získala nový flek, na účet jej cinknú aj tisíce eur. Zamestnankyňa po vyhadzove sa totiž s problémom obrátila na súd. Po príchode nového vedenia sa ale ministerstvo s Hrdou mimosúdne vyrovnalo a do vrecka jej tak nasype za mesiace, ktoré už bola mimo rezortu 8 299,56 eura. Okrem toho jej ministerstvo ešte zaplatí súdne trovy v hodnote 1 271,08 eura.

Anežka Šrojta Hrdá. – Foto: FB/AŠH

Problémy s plánom obnovy

„Ja však po našom poslednom rozhovore prestávam rozumieť Tebe. Naozaj si sa rozhodol prehliadať personálne kroky ministra Samuela Vlčana, ktoré znevažujú ľudí, čo s nesmiernym osobným nasadením pomáhali renovovať rezort?“ prihovára sa Mičovský ďalej v liste Matovičovi.

Mičovský sa rozpísal aj o, podľa jeho slov, zvláštnych praktikách ohľadom prideľovania financií v rámci reformného plánu obnovy. Nulovým prídelom z fondu obnovy ste sa mi otočili chrbtom a vo vládnom materiáli uviedli lož, že sme naše zásadné pripomienky stiahli. Bol to výsmech mojim kolegom, ktorí mesiace na tejto úlohe pracovali s nadšením a vysokou profesionalitou,“ otvorene prezradil Mičovský.

Vlčanov padák

Mičovský tvrdí, že sa mu Matovič otočil chrbtom a nebol k nemu v poslednom čase úplne prajný. Zamýšľa sa tak, odkiaľ sa toto správanie vzalo. „Kde začala prameniť táto skrytá neprajnosť? Vo chvíli, keď som úprimne verejne povedal, že za plagiátorstvo sa v kultúrnej krajine z verejnej funkcie odchádza, no aj to, že Tvoje úlohy sú väčšie ako Tvoje previnenie? Či vtedy, keď som za alkohol na pracovisku prepustil obľúbenkyňu hnutia? Alebo už vtedy, keď som sa rozhodol pre odchod súčasného ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana z funkcie štátneho tajomníka?“ Pýta sa Mičovský.

Ďalej rozoberá práve aj Vlčanovu osobu. „A propos, tento odchod bol jednoznačným dôsledkom nášho ľudského nesúladu. Upozorňoval som ho, že ak nezmení prístup k spolupracovníkom, rozlúčime sa, čo sa napokon aj stalo. To, že sa po tomto odchode stal Tvojim poradcom, hoci si poznal všetky súvislosti, som nikdy celkom nepochopil, no rešpektoval som to. Jeho terajšie kroky však už nemôžem,“ podčiarkol Mičovský.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

MIČOVSKÉHO ŠOKUJÚCA SPOVEĎ Pravda o Vlčanovi: Drsné čistky a návrat problémovej hovorkyne

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: