eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Mexický Najvyšší súd odmietol kriminalizáciu interrupcií

Sudcovia mexického Najvyššieho súdu v utorok jednomyseľne rozhodli, že udeľovať tresty za interrupcie je protiústavné. Informovala o tom agentúra AFP, podľa ktorej tejto verdikt otvára Mexičankám cestu k tomu, aby podstupovali interrupčné zákroky bez toho, aby im hrozilo trestné stíhanie, alebo aj väzenie.

„Je to ďalší krok v historickom boji za (ženskú) rovnosť, dôstojnosť a plné uplatňovanie práv žien,“ uviedol predseda súdu Arturo Zaldívar. „Odteraz nebude možné – bez porušenia súdom stanovených podmienok a ústavy – stíhať nijakú ženu, ktorá podstúpi potrat v prípadoch, ktoré tento súd stanovil za oprávnené,“ dodal.

Ľudskoprávni aktivisti v tejto konzervatívnej latinskoamerickej krajine rozhodnutie Najvyššieho súdu, ktoré sa vzťahuje na všetky mexické štáty, privítali. Interrupcie boli doposiaľ legálne – v prvých 12 týždňoch tehotenstva – v hlavnom meste Mexiko a ďalších troch mexických štátoch. Vo zvyšku krajiny boli povolené len v prípadoch, keď bolo tehotenstvo dôsledkom znásilnenia.

Najvyšší súd o interrupciách rozhodoval po sťažnosti na možnú protiústavnosť ustanovení trestného zákonníka v mexickom štáte Coahuila. Ten hraničí s americkým Texasom, ktorý nedávno zakázal vykonávanie interrupcií neskôr ako po prvých šiestich týždňoch tehotenstva.

Utorkový verdikt mexického Najvyššieho súdu bude platiť na území celej krajiny, pričom umožní ženám podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva na základe súdneho príkazu aj v tých mexických štátoch, ktoré ho oficiálne kriminalizujú, priblížil agentúre AFP právnik a expert na ústavné právo a otázky potratov Alex Alí Méndez. „Žena musí požiadať (zdravotníkov), aby vykonali interrupciu… Keď to odmietnu, môže sa obrátiť na sudcu… a ten nariadi, aby interrupciu vykonali,“ povedal.

Mexické štáty majú právomoc uplatňovať vlastné zákony, avšak len v prípade, že nie sú v rozpore s rozhodnutiami mexického Najvyššieho súdu, približuje AFP.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mexický Najvyšší súd odmietol kriminalizáciu interrupcií

Najnovšie