eReport.sk
Ilustračná foto: tasr

Meteorológovia varujú. Zajtra radšej zostaňte doma!

Slovensko čaká v nedeľu (30. 1.) veľmi nepriaznivé počasie. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto odporúča ľuďom, aby zvážili nutnosť pobytu a pohybu vonku a svoje voľnočasové aktivity radšej presunuli na iný deň. Meteorológovia totiž očakávajú na väčšine územia mimoriadne silný vietor, v Tatrách mohutnú víchricu až orkán.

„Predpovedné materiály potvrdzujú veľmi nepriaznivú situáciu na nedeľu. Bude silno veterno, nárazy vetra dosiahnu 60-90, ojedinele až okolo 100 kilometrov za hodinu. Najsilnejšie nárazy očakávame na juhozápade Slovenska a pod Tatrami,“ spresnil SHMÚ.

Na najvyššie horské polohy v oblasti Tatier zvýšil stupeň výstrahy na najvyšší – tretí. „Vietor tu dosiahne silu mohutnej víchrice, pričom nie je vylúčené, že bude až orkán,“ varujú meteorológovia. Verejnosť upozorňujú na možné škody. Pre silný vietor môže dôjsť predovšetkým k padaniu konárov a stromov, poškodeniu striech, prípadne ďalších objektov. „Vietor začne na západe slabnúť podvečer, pod Tatrami až v noci na pondelok (31. 1.),“ spresnil SHMÚ.

Čítajte viac:

  1. počasie


Spolu s vetrom v nedeľu miestami očakáva aj sneženie, najviac na severe. Kombinácia sneženia a silného vetra podľa meteorológov výrazne skomplikuje dopravnú situáciu, najmä na Orave, Liptove, Spiši a horských priechodoch Nízkych Tatier, kde bude dochádzať k sústavnej tvorbe snehových jazykov a závejov. „Navyše, pod váhou snehu a silného vetra môže ľahšie dôjsť k pádu stromov. Sneženie bude v týchto regiónoch ustávať až v noci na pondelok, rovnako aj vietor,“ podotkol ústav.

tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Meteorológovia varujú. Zajtra radšej zostaňte doma!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti