eReport.sk
ZMOS stráca trpezlivosť
Riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák Zdroj: tasr

Mestá a dediny na protest v tme! Verejné osvetlenie chce v pondelok vypnúť viac ako polovica samospráv

Mestá a dediny na protest v tme! Verejné osvetlenie chce na protest v pondelok (30. 1.) vypnúť zatiaľ viac ako polovica samospráv po celom Slovensku. Potvrdil to ústredný riaditeľ Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Politika odvážne zbabelých
  2. ZMOS stráca trpezlivosť
  3. Demokracia a mier

Mestám a obciam zhasína nádej

Zapojené mestá a obce majú demonštratívne zhasnúť verejné osvetlenie na polhodinu od 19.00 h. Protestnou iniciatívou s názvom „Mestám a obciam zhasína nádej“ chcú upozorniť, že situácia s neriešením cien energií pre samosprávy má mimoriadne vážne a negatívne dosahy na plnenie mnohých ich základných úloh.

Sú obeťami vlády

„Mestá a obce nie sú autormi problémov. Sú obeťami zlých rozhodnutí vlády a to, čo v tomto období najviac potrebujeme, je rýchla a efektívna pomoc od vlády,“ vyhlásili samosprávy. Očakávajú, že vláda predstaví také riešenia, ktoré pomôžu samosprávam s vysokými účtami za jeseň a zimu minulého roka. Rovnako priblíži aj pomoc v tomto roku s tým, že nezabudne ani na samosprávy, ktoré využívajú biomasu, pelety či drevoštiepku.

Na pokraji priepasti

„Očakávame, že pomoc nebude formou refundácie, lebo od mnohých samospráv na pokraji priepasti nemôžeme očakávať, že si zoberú úvery a potom budú čakať na ich preplatenie od štátu,“ podotkol ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS.

Združenie pripomína, aby sa na pomoc nezabudlo na ďalší rok, v ktorom samosprávy budú dostávať ročné zúčtovanie za tento rok. „Lebo ani toto nemusí byť o zvládnuteľnej finančnej výške,“ podotkli zo združenia.

Kde je pomoc?

Vláda samosprávam deklarovala pomoc s energokrízou. Od 1. januára do 31. marca má byť cena elektrickej energie pre samosprávy zastropovaná na úrovni 199 eur za megawatthodinu a pri plyne na úrovni 99 eur za megawatthodinu. Pri nákladoch nad strop pri elektrine a plyne má 80 percent z toho preplatiť štát.

Zo zástupcami samospráv sa v uplynulých dňoch stretol dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman. Informoval ich, že pomoc pôjde cez schému, ktorá fungovala už vlani v decembri. O prvé kompenzácie za január bude možné požiadať v priebehu februára.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mestá a dediny na protest v tme! Verejné osvetlenie chce v pondelok vypnúť viac ako polovica samospráv

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti