eReport.sk
Angela Merkelová. Foto: tasr/ap

Merkelová: Stojíme jednotne proti nenávisti rasistov. Rasizmus je jed, nenávisť je jed

Nemecká kancelárka Angela Merkelová si pripomenula v sobotu vo videoposolstve tragické udalosti, ku ktorým došlo pred rokom v meste Hanau. “Bol to zločin z nenávisti, z rasistickej nenávisti. Vrah svoje obete nepoznal, viedla ho nenávisť voči prisťahovalcom,” povedala spolková kancelárka.

Na budúci týždeň, 19. februára, uplynie rok od tragédie, ktorá otriasla celým Nemeckom, keď 43-ročný Nemec Tobias R. zastrelil v dvoch baroch s vodnými fajkami v meste Hanau v spolkovej krajine Hesensko deväť ľudí, následne zabil svoju matku a spáchal samovraždu.

Oficiálna pamätná tabuľa s fotografiami deviatich obetí vlaňajšieho teroristického útoku v meste Hanau v spolkovej krajine Hesensko 9. februára 2021. – Foto: tasr/dpa

“Keď aj teraz, po roku spomíname na obete z Hanau, hovoríme – všetci, ktorí chceme žiť v Nemecku mierumilovne, stojíme jednotne proti nenávisti rasistov. Pred rokom som povedala a dnes to opakujem s plným presvedčením: Rasizmus je jed, nenávisť je jed. Staviame sa so všetkou silou a odhodlanosťou do cesty tým, ktorí sa snažia Nemecko rozdeliť,” zdôraznila vo svojom videoposolstve Angela Merkelová.

Kancelárka pripomenula prijaté opatrenia

Nemecká kancelárka poukázala súčasne na to, že spolková vláda prijala v súvislosti s bojom proti pravicovému extrémizmu a rasizmu viaceré opatrenia. Medzi nimi spomenula posilnenie štátnych štruktúr zameraných na boj s pravicovým extrémizmom a rasizmom, väčšiu ochranu pre občanov, ktorí sa môžu stať obeťami rasistického násilia, či väčšiu podporu programom, posilňujúcim demokratickú občiansku spoločnosť.

Nedávno odsúdili neonacistu na doživotie

Len pred niečo vyše dvoma týždňami – 28. januára 2021 – odsúdil súd vo Frankfurte nad Mohanom neonacistu Stephana Ernsta (47) na doživotie za vraždu Waltera Lübckeho. Popredného nemeckého komunálneho politika zastrelil 2. júna 2019 na terase jeho domu v meste Wolfhagen-Istha v spolkovej krajine Hesensko. Tento prípad vzbudil v Nemecku mimoriadnu pozornosť, pretože v povojnových dejinách krajiny išlo o prvé odsúdenie za vraždu politika, ktorá bola motivovaná pravicovým extrémizmom.

Zdroj: tasr

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.