eReport.sk
Ivan Korčok. Foto: tasr

MEGATRAPAS Kde mal Korčok hlavu? Takto minister urazil arabského šejka!

Zahraničné faux pas! Minister zahraničia Ivan Korčok pred pár dňami absolvoval pracovnú cestu v Spojených arabských emirátoch. V krajine šejkov o pandemickej situácii debatoval so svojím ministerským náprotivkom v Abú Zabí. Napriek tomu, že Korčok je ostrieľaný diplomat, dopustil sa naozaj elementárnej chyby. Urazil vplyvného arabského politika a zrejme si to ani neuvedomil. Akého prešľapu sa veterán slovenskej diplomacie dopustil na dôležitom stretnutí?

Minister Ivan Korčok spolu s vládnym kolegom, šéfom rezortu obrany Jaroslavom Naďom, hájili koncom novembra záujmy Slovenska v Spojených arabských emirátoch. Politické špičky si vzali na mušku protipandemické opatrenia a po rozumy prišli za arabským ministrom zahraničia Abdulláhom bin Zájedom Al Nahyjánom. Zatiaľ, čo minister Naď si odniesol z arabskej krajiny nápad testovania na Covid – 19 od dverí k dverám, slovenský šéf diplomacie zase poriadny trapas.

Aj majster tesár sa utne

Pozabudol sa? O slovenskom ministrovi zahraničia sa určite nedá povedať, že by bol vo svete diplomacie nováčikom. V rezorte zahraničia pôsobí už od 90. rokov. Vystriedal džob hovorcu ministerstva, pôsobil na veľvyslanectve vo Švajčiarsku a výrazne sa zapísal do povedomia verejnosti ako veľvyslanec za veľkou mlákou v Spojených štátoch amerických.

Trapas: Ivan Korčok svojou podrážkou uštedril šejkovi urážku. Foto: tasr

Napriek bohatému portfóliu skúseností na pracovnej ceste Korčok šliapol z hľadiska protokolu poriadne vedľa. Na medializovaných fotografiách z arabského Abú Zabí vášnivo debatuje so svojím náprotivkom Abdulláhom bin Zájedom Al Nahyjánom. Počas politickej dišputy Korčok ležérne debatuje s prekríženými nohami. K tomu vidieť ministrovu podrážku smerujúcu k šejkovi. Na prvý pohľad o nič nejde, no z hľadiska etikety ide o doslova poriadny prešľap.

Toxická podrážka

„Pán Korčok si prehodil nohu cez nohu, čo sa nesmie v rokovaní, a ukázal arabskému partnerovi podrážku,” popisuje Korčokove medzinárodné faux pas protokolistka Mária Holubová. Podľa odborníčky je odhalená podrážka v arabskej kultúre obrovskou urážkou.

Tá má podľa špecialistky na etiketu svoj základ v histórii. „Znamená to poníženie. Keď porazili v minulosti nejakého nepriateľa, tak musel padnúť do prachu a ten víťaz položil na jeho krk nohu. Pre toho, komu ukazujete nohu a podrážku, je to obrovské poníženie a obrovská urážka,” zaklincovala Holubová ostro.

Rezort zrejme o prehrešku nič netušil, pretože fotografiu debatujúcich politikov s toxickou podrážkou zavesil aj na oficiálnu webovú stránku ministerstva. Ohľadom porušenia protokolu eReport kontaktoval aj ministerstvo zahraničia, no do uzávierky nereagovali.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

MEGATRAPAS Kde mal Korčok hlavu? Takto minister urazil arabského šejka!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti