eReport.sk
Spojené štáty americké posudzujú, ako môže únik množstva tajných dokumentov ovplyvniť národnú bezpečnosť.
Spojené štáty americké posudzujú, ako môže únik množstva tajných dokumentov ovplyvniť národnú bezpečnosť. Rezort spravodlivosti v sobotu uviedol, že s Pentagónom v tejto súvislosti komunikuje a začal vyšetrovanie. Foto: TASR/AP

Medzinárodný súd obvinil Pentagón: Blokujú informácie o ruských vojnových zločinoch

Americký Pentagón je obviňovaný, že blokuje zdieľanie informácií amerických spravodajských služieb o vojnových zločinoch Ruska na Ukrajine s Medzinárodným trestným súd (ICC). S odvolaním sa na vyhlásenie súčasných i bývalých amerických predstaviteľov o tom píše denník The New York Times (NYT), informuje TASR podľa správy denníka The Guardian.

Biely dom a americké ministerstvo zahraničných vecí sú zástancami spolupráce s ICC v Haagu. Pentagón je však proti, pretože sa obáva precedensu, ktorý by mohol byť neskôr použitý proti americkým vojakom. 

Mohlo by vás zaujímať

  1. Američania sú pre Európu nepostrádateľní
  2. Nadchádzajúce stretnutie taiwanskej prezidentky Cchaj Jing-wen s predsedom Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Kevinom McCarthym v USA ešte viac "poškodí" vzťahy medzi Pekingom a Washingtonom.
  3. Putin je nekompromisný
  4. Trump si pred voľbami verí
  5. Americký minister obrany Lloyd Austin v utorok pricestoval na vopred neohlásenú návštevu Iraku. T

Podľa NYT sa na stretnutí americkej Národnej bezpečnostnej rady (NSC) 3. februára mal tento spor vyriešiť. Minister obrany Lloyd Austin však neustúpil a prezident Joe Biden zatiaľ vo veci neurobil konečné rozhodnutie.

Republikánsky senátor Lindsey Graham, ktorý do amerického Kongresu predložil rezolúciu vyzývajúcu na podporu ICC v súvislosti s Ukrajinou, taktiež viní Pentagón. „Ministerstvo obrany bolo proti tejto legislatívnej zmene… Zdá sa mi, že ministerstvo obrany tu predstavuje problém. Čím skôr dáme tieto informácie do rúk ICC, tým lepšie sa bude mať svet,“ povedal Graham.

„Ruské sily páchajú na Ukrajine vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti a Ukrajinci si zaslúžia spravodlivosť. Spojené štáty podporujú širokú škálu vyšetrovaní zameraných na identifikáciu zodpovedných,“ reagovala na vec hovorkyňa NSC Adrienne Watsonová. 

Nemenovaný vysokopostavený predstaviteľ Pentagónu povedal, že „ministerstvo obrany verí, že Rusko by malo byť hnané na zodpovednosť“. 

Americkí odporcovia spolupráce s ICC sa však obávajú, že by to mohli neskôr zneužiť nepriatelia USA, aby súdili amerických vojakov bojujúcich v zahraničných vojnách. Obávajú sa aj napriek tomu, že v štatúte ICC sa uvádza, že súd má právomoc viesť takéto vyšetrovanie, iba keď to podozrivá krajina nie je schopná alebo ochotná urobiť, cituje NYT Guardian.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Medzinárodný súd obvinil Pentagón: Blokujú informácie o ruských vojnových zločinoch

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti