eReport.sk
Ján Mazák. Foto: tasr

Mazák obhajuje sudkyňu: Jej postup bol v plnom súlade s Trestným poriadkom

Postup sudkyne Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Pamely Záleskej, keď telefonicky kontaktovala svedka Mateja Zemana, bol v plnom súlade nielen s literou Trestného poriadku, ale aj s racionálnym vnímaním trestného konania pred súdom. Uviedol predseda Súdnej rady SR Ján Mazák. Reagoval tým na vyjadrenia predsedu Smeru-SD Roberta Fica, podľa ktorého by sudkyňa mala skončiť vo funkcii.

Mazák potvrdil, že mu z Úradu inšpekčnej služby v tejto súvislosti doručili podnet, na základe ktorého mal uvážiť návrh na disciplinárne konanie voči Záleskej. Dôvodom bol jej telefonát svedkovi v trestnej veci, v ktorej bola a je zákonnou sudkyňou. Keďže je podľa zákona povinný vyvodzovať disciplinárnu zodpovednosť voči sudcom konkrétneho súdu jeho predseda, Mazák postúpil vec šéfovi ŠTS Jánovi Hrubalovi.

Nahrávku si môžete vypočuť vo videu tu.

„Predseda súdu si vyžiadal vyjadrenie sudkyne Záleskej a po preverení okolností, za ktorých došlo k telefonátu svedkovi, nezistil žiaden dôvod na podanie návrhu na disciplinárne konanie. Po preskúmaní stanoviska predsedu ŠTS a vyjadrenia zákonnej sudkyne som dospel k rovnakému záveru,“ priblížil Mazák. Tvrdí, že niet žiadneho dôvodu vyvodzovať voči Záleskej disciplinárnu zodpovednosť. „Listom z 25. marca 2022 som odloženie veci bez ďalšieho opatrenia oznámil aj úradu inšpekcie,“ dodal.

Postup Záleskej podľa Mazáka v žiadnom prípade nenarušoval nezávislosť ani nestrannosť zákonnej sudkyne. „Jeho pridanou hodnotou bola účinná snaha predísť zbytočným prieťahom vo vážnej trestnej veci. Ak by rovnako postupovali všetci sudcovia v trestných konaniach, vyhli by sme sa viacerým nálezom Ústavného súdu o zbytočných prieťahoch,“ podotkol.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Daniel Lipšic
  2. Takáčovec Matej Zeman požiadal Chorvátsko o politický azyl

Fico na utorkovej tlačovej konferencii zverejnil nahrávku telefonátu Záleskej s niekdajším členom skupiny takáčovcov Matejom Zemanom.  Ten bol svedkom v kauze Dušana Kováčika, ktorý Záleská pojednávala.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mazák obhajuje sudkyňu: Jej postup bol v plnom súlade s Trestným poriadkom

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti