eReport.sk
Igor Matovič (OĽaNO). Foto: tasr

Matovičova sestra sa obula aj do svojho brata: Nehanbíte sa takto zradiť Slovákov?

Dohoda o obrannej spolupráci Slovenskej republiky s USA vyvoláva vášne. Minister obrany Jaroslav Naď síce zdôrazňuje, že ide o štandardnú medzinárodnú dohodu, ktorú má 23 členských krajín NATO, niektorým politikom to však nevonia. A svoje si k tomu povedala aj Matovičova sestra Zuzana Belicová. Nechýbali opäť tvrdé slová aj na jej brata, expremiéra Igora Matoviča.

K návrhu dohody prišlo v rámci medzirezortného pripomienkového konania celkovo 70 pripomienok. Polovicu z nich zaslala generálna prokuratúra, ktorá návrh ako celok odmieta. Tvrdí, že ak bude uzavretá medzinárodná zmluva s USA v predloženom znení, Slovenská republika rezignuje na garanciu niektorých ústavných práv. Vláda alebo prezidentka by podľa prokuratúry mali po skončení medzirezortného pripomienkového konania využiť svoje ústavné oprávnenia a podrobiť návrh bilaterálnej dohody ústavnému prieskumu.

Okrem prokuratúry a iných inštitúcii je zjavne proti dohode aj Matovičova sestra a jeho veľká kritička. „Ktovie pred akým nepriateľom nás má chrániť strašne “výhodná” údajne obranná zmluva s USA? Asi s vymysleným. Slovensko má teda nejakých nepriateľov vo svete? A prečo? Vďaka hlúposti, primitivizmu a nenávisti niektorých akože “politikov”? Potrebujú si tí primitívni akože “politici”, posadnutí zbrojením, a teda aj zabíjaním ľudí, nepriateľa vymýšľať, aby odôvodnili miliardové výdavky na zbrane z Ameriky a prítomnosť ich vojska na Slovensku?” kladie otázky Zuzana.

Myslí si, že tak, ako veľa ľudí nenávidelo komunistov za rok 1968, keď sem vtedajší politici pozvali spojenecké vojská, tak bude oveľa viac ľudí nenávidieť Čaputovú, Hegera, Matoviča, Naďa, Krúpu, Sulíka, Kollára, Remišovú, Kolíkovú, Šeligu a ďalších z terajšej koalície za to, že sem napriek odporu obrovského počtu Slovákov pozvú cudziu – americkú armádu, tiež akože spojencov. „Za toto stáli milióny ľudí v roku 1989 v mraze na námestiach? Aby ste nám sem dovliekli zase cudziu armádu? Nehanbíte sa takto zradiť Slovákov?” zúri Belicová.

Obranná dohoda by umožnila americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Slovensko ich má poskytovať bez nájomného. Platiť by mala desať rokov. Potom zostáva platná, alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.

Minister obrany Jaroslav Naď zdôraznil, že ide o štandardnú medzinárodnú dohodu, ktorá má 23 členských krajín NATO. Deklaroval, že dokument plne rešpektuje suverenitu SR. V prvej vlne má dohoda umožniť čerpať približne 100 miliónov dolárov na modernizáciu obrannej infraštruktúry. Akákoľvek infraštruktúra, ktorá bude postavená, bude majetkom SR.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Matovičova sestra sa obula aj do svojho brata: Nehanbíte sa takto zradiť Slovákov?

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti