eReport.sk
Igor Matovič, foto: tasr

Matovičova hlásna trúba: Zneužíva premiér úrad vlády na stranícke účely?

Keď úrad vlády pripomína stranícku centrálu! Pôda tejto inštitúcie by mala slúžiť najmä na účely predstaviteľov vládneho kabinetu. Podľa kritikov z radov odborníkov hnutie Igora Matoviča Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti zneužíva pôdu úradu vlády na stranícke účely. Otvára sa tak prozaická otázka: „Platí si hnutie za prenájom vládnych priestorov na účely straníckych akcií?”

Plnohodnotným príkladom iniciatívy OĽANO zorganizovanej na pôde úradu vlády bola tlačovka hnutia zvolaná minulú nedeľu večer. Obyčajní ľudia totiž prehovorili k ľudu z pôdy „vlády” a akcia skôr ako iniciatívu vládneho kabinetu pripomínala stranícku akciu. Dokonca novinári boli o tlačovke informovaný z mailu komunikačného oddelenia OĽANO a v oficiálnej pozvánke stálo, že ide o „Tlačové vyhlásenie hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti”. EReport zisťoval či podobné využívanie vládnej pôdy na stranícke komunikačné účely je bežná prax alebo sú podobné kroky naozaj netypické.

Matovičove hnutie OĽANO si urobilo tlačovku na úrade vlády. – Foto: tasr

Zaplatili si za priestory?

Jednou z najhlasnejších kritičiek podobných postupov je šéfka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková. Tá sa s príbuzným správaním stretla ešte ako novinárka za vlády SDKÚ. Riešila totiž, že spomínaný politický subjekt priestory vlády využil na stranícke rokovanie. Otázkou bolo či centrála strany uhradila náklady za priestory úradu vlády, ktoré využila. „Podobné stranícke akcie a tlačovky by si mala strana robiť vo vlastnej réžii a na vlastné náklady. Úrad vlády je v zásade politický priestor a nielen, že strana zneužíva kancelárske priestory, ktoré platíme my všetci z daní, ale ide aj o určitú symboliku a chápanie moci,” myslí si Petková.

EReport k téme oslovil aj samotný úrad vlády. Ten v nedeľňajšej tlačovke problém nevidí. “Je bežné, že počas rokovaní na úrade vlády členovia vlády komunikujú aj stanoviská ich strán. Napríklad aj výzvu SaS na odstúpenie premiéra komunikoval médiám minister hospodárstva na pôde úradu vlády. Počas nedele prebiehalo na úrade vlády rokovanie koaličnej rady, z ktorého výstup komunikovali členovia vlády za OĽANO,” odpovedali z tlačového odboru úradu vlády.

Či hnutie za priestory zaplatilo náklady na ich používanie, už neodpovedali.

Môže ísť o problém

Politológ a rektor Vysokej školy politických a spoločenských vied v Kutnej Hore Tomáš Koziak podotkol, že v určitej miere sa podobné kroky napríklad hnutia OĽANO tolerovať dajú.

Povedzme, že ak dlho trvala koaličná rada a kým by sa novinári presunuli do nejakej straníckej centrály, tak je možné, že pri niektorých príležitostiach na základe zdravého rozumu to môže byť v poriadku,” priznal odborník.

Zároveň poznamenal, že ak sa z podobného počínania stane pravidlo, to už je problematické. „Problémom to môže byť aj z dôvodu detailov, ako je napríklad nájom, energií, ktoré boli spotrebované. Sú to detaily, ktoré ale hovoria aj o tom, ako je postavená samotná politická kultúra,” analyzoval problematiku Koziak.

Podotkol, že verejné zdroje sú niečo odlišné ako súkromné zdroje. „Súkromné sa týkajú politických strán a politická strana nemá skrátka prečo, okrem nejakých odôvodnených prípadov, používať verejné zdroje. Povedzme na sebaprezentáciu alebo komunikáciu s novinármi. Áno, môže to predstavovať problém,” uviedol odborník.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport