eReport.sk
Igor Matovič (OĽaNO). foto: tasr

Matoviča má v zuboch nemecký nacionalistický poslanec: Sedlák zostane sedlákom

Nad slovenskou koaličnou krízou krúti hlavou už aj nemecký zákonodarca. Poslanec Paul V. Podolay, ktorý má slovenské korene pôsobí ako poslanec nemeckého Bundestagu za nechválne známe nacionalistické hnutie Alternatíva pre Nemecko. Ten na sociálnej sieti utrúsil komentár pod statusom šéfa ešte stále koaličnej SaS Richarda Sulíka. A čo hovorí na možno už dosluhujúceho premiéra?

Slovák v nemeckej kontroverznej strane

AfD, teda hnutia Alternatíva pre Nemecko. Strana je často kritizovaná za svoje vyhranené názory v súvislosti s migračnou politikou. Niektorí odborníci tvrdia, že práve ich vyostrená protimigračná politika ich dostala do nemeckého parlamentu. Ak by sme mohli nájsť podobne hodnotovo orientovanú stranu v slovenskom parlamente, označili by sme ňou zrejme stranu Mariana Kotlebu ĽSNS. Ćlenom AfD je aj Paul V. Podolay, ktorý sa narodil v Bratislave a zdá sa, že občas ešte zablúdi do slovenských vôd. Dokonca aj tých virtuálnych.

Sulíkov status

Richard Sulík zverejnil na svojom profile na sociálnej sieti v nedeľu večer reakciu na súhrn podmienok, s ktorými v ten deň vyrukoval premiér Igor Matovič. Išlo o ultimátum, v ktorom šéf vlády od koaličných partnerov vyžadoval personálne čistky, od ktorých závisel jeho koniec na poste premiéra.

Sulíkova reakcia na sociálnej sieti bola prepisom tlačovej správy, ktorou liberáli „odpovedali” na Matovičovu tlačovku. Ako to býva zvykom, status vyvolal vlnu polemiky, ale aj ostrej kritiky.

„Kladieme si otázku, či vláda bude fungovať lepšie, keď z nej odídu občanmi aj odborníkmi najlepšie hodnotení ministri,” píše Sulík vo vyjadrení na Facebooku. Tým narážal na fakt, že Matovič požadoval odchod z vlády nielen po Sulíkovi ale aj po ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej.

Taktiež šéf liberálov upozornil, že ak sa neuvarí dohoda s Matovičom, Sulík spolu so svojimi ministrami, šéfom rezortu zahraničia Ivanom Korčokom a ministrom školstva Branislavom Gröhlingom podajú demisiu. Zo saskárskeho ministerského trojlístka zatiaľ stihol na lukratívnom poste skončiť Richard Sulík, ako minister hospodárstva. Odchod už naznačil aj Korčok a dnes podal demisiu aj Gröhling.

Reakciou pod Sulíkov status prispel aj Paul V. Podolay. „A podmienka jeho odchodu je, aby traja najschopnejší ministri opustili vládu. Ďalšieho komentára sa diplomaticky zdržím,” rypol si Podolay. Čo tým chcel ale povedať? A aký má slovenský rodák názor na samotného premiéra?

Slovák v nemeckom parlamente za AfD Paul V. Podolay. – Foto: FB/Paul V. Podolay

Sedlák zostane sedlákom

„Teraz odchádzajú skutočne najlepšie hodnotení ministri a on chce ostať vo vláde. Kedy sa pán Matovič konečne prebudí. Štyrikrát som mu písal, ani raz mi neodpovedal. Slovák v Trnave by povedal: „Sedlák ostane sedlákom“. „Premiér nemá elementárnu slušnosť a protokol mu je tiež cudzí,” skritizoval Matoviča pre eReport Podolay. 

Politik priznal, že s Matovičom sa poznajú osobne. „Ja som prvý Slovák v nemeckom federálnom parlamente a on by mohol byť mojim synom, a to že ignoroval moje štyri správy radšej diplomaticky nekomentujem.” popísal nemecký poslanec.

Status nemeckého poslanca so slovenskými koreňmi Paula V. Podolaya. – Foto: FB/Paul V. Podolay

Podolay pochádza z Bratislavy a v minulosti pôsobil dokonca ako automobilový pretekár. V súčasnosti má nemecké občianstvo a od bratislavského exžupana Pavla Freša získal v roku 2010 za zásluhy o rozvoj medzinárodnej spolupráce čestné občianstvo kraja.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport