eReport.sk
Predseda vlády SR Igor Matovič (vľavo) spolu s maďarským vicepremiérom Zsoltom Semjénom (vpravo) v piatok 5. júna 2020 na slovensko-maďarskom hraničnom priechode Medveďov-Vámosszabadi. Uprostred József Berényi. Foto: tasr

Kopol si Matovič do Mosta pred Berényim? Sólymos reagoval obratom


Južné Slovensko ani juh východného Slovenska nebudú počas tejto vlády „apendixom“, a to ani pri čerpaní prostriedkov z Fondu obnovy. Prostriedky budú využité rovnomerne. Uvieto to predseda vlády Igor Matovič (OĽANO).

Premiér to vyhlásil po utorkovom stretnutí s predstaviteľmi Strany maďarskej komunity (SMK-MPK), predsedom Krisztiánom Forróm a podpredsedom Józsefom Berényim. Premiér ich zároveň vyzval, aby pomohli komunikovať potrebu dodržiavania opatrení na spomalenie šírenia ochorenia COVID-19 aj u príslušníkov maďarskej menšiny.

Druhé občianstvo bude možné

Ako poznamenal Forró, na to, a by aj maďarská komunita cítila výhody Fondu obnovy, je potrebné zveľaďovať aj južné oblasti Slovenska. Zdôraznil, že to pomôže všetkým občanom, ktorí tam žijú. Podľa Berényiho treba doriešiť napríklad severojužný ťah Slovenska či ochranu pitnej vody na Žitnom ostrove.

Podpredseda SMK József Berényi poskytuje rozhovor. Foto: tasr

Otázku dvojitého občianstva nazval Matovič „citlivou záležitosťou“. Presadzuje umožnenie získania druhého občianstva tým, ktorí majú väzbu na druhú krajinu.

„To je európske riešenie, to je myslím si, že rozumný kompromis,“ skonštatoval. Ministerstvo vnútra SR v súčasnosti pracuje na návrhu novely zákona o štátnom občianstve, podľa tlačového odboru by mal byť predložený na vládu ešte v októbri.

Premiér sa spolieha Berényiho

Predstaviteľov iných maďarských strán premiér zatiaľ na stretnutie neplánuje pozývať, SMK považuje za dominantnú stranu a dostatočnú reprezentáciu.

Ak sa maďarské strany spoja do spoločnej strany, spolieha sa na Berényiho, ktorému dôveruje. „Očakával by som od nového zoskupenia, ktoré sa vytvorí, aby sa jednoznačne vyjadrilo, či v budúcnosti chce akýmkoľvek spôsobom spolupracovať so stranami, ktoré Slovensko doslova vydali do rúk mafie,“ vyhlásil odkazujúc na strany Smer-SD a Hlas-SD.

Maďarské strany sa podľa Forróa zhodujú, že ak chcú dosiahnuť čo najviac pre maďarskú komunitu, ich prvoradým partnerom môžu byť strany vládnej koalície.

Sólymos: Nebudem naivný

Strana Most-Híd považuje otázky preberané na rokovaní za legitímne. Premiérovu snahu riešiť problémy južných a východných regiónov a ľudí, ktorí tam žijú, však považuje za neúprimnú.

Na snímke predseda Most-Híd László Sólymos. Foto: tasr

Predstavitelia SMK podľa hovorkyne Mosta Kláry Magdeme asistovali divadelnému predstaveniu Igora Matoviča, ktorý sa na adresu Maďarov vyjadril hanlivo.

„Rád by som veril všetkým sladkým sľubom pre Maďarov na Slovensku, ale za pol roka Matovičovho riadenia krajiny cez Facebook a tlačovky nebudem naivný,“ podotkol predseda strany László Sólymos.

Zdroj: tasr, foto: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kopol si Matovič do Mosta pred Berényim? Sólymos reagoval obratom

KOMENTOVALI STE: