eReport.sk
Minister financií Igor Matovič (OĽaNO).
Minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Foto: tasr

Matovič sa chváli, že peniaze motivovali seniorov. Lekár ho schladil: Nevidím žiadny nárast!

Expremiér Igor Matovič si zaumienil, že seniorov presvedčí na očkovanie. Po nie veľmi úspešnej očkovacej lotérii navrhol motivovať dôchodcov pár stovkami. S týmto počinom je spokojný a tvrdí, že záujem o vakcináciu sa zvýšil. Lekár Bratislavského kraja Tomáš Szalay ho však schladil.

Po tom, ako niektorí predstavitelia vlády oznámili úmysel finančne motivovať starších ľudí vo veku 60 a viac rokov k očkovaniu proti ochoreniu COVID-19, očkovanosť prvou dávkou v tejto skupine vzrástla v porovnaní s mladšou vekovou kategóriou 50 – 59 rokov. Oznámil spokojne Matovič na tlačovke. Vyčíslil to na 395-percentný nárast záujmu oproti ľuďom vo veku 50 – 59 rokov, pričom v tejto druhej skupine, naopak, záujem klesol. Finančnú motiváciu preto Matovič vníma ako úspešný projekt a skonštatoval, že by na týchto výdavkoch najradšej minul čo najviac. Vidí v tom dobrú investíciu, pretože čím viac rizikových ľudí sa dá zaočkovať, tým pravdepodobnejšie sa krajina vyhne obmedzeniam v budúcnosti, čo zase štátnej pokladnici pomôže. Náklady predbežne odhaduje na niečo okolo 270 miliónov eur.

Lekár Bratislavského kraja Tomáš Szalay – Foto: tasr

Ako to ale vidí lekár priamo z očkovacieho centra? „Rozmohla sa nám tu taká debata, že ako veľmi pomáhajú finančné stimuly šíriť očkovacie evanjelium. Starší ľudia boli u nás očkovaní predovšetkým v novembri. Šiesteho novembra tvorili 80% zaočkovaných osoby vo veku 75+. 20. decembra to boli 3%,“ prekvapil hlavný lekár bratislavskej župy Tomáš Szalay.

Priznáva, že počet ľudí 60+ na tretiu dávku na chvíľu narástol, keď sa prijímal očkovací stimul pre seniorov. „Ale ktovie, možno je to len koincidencia, v tom čase sme tiež spustili objednávkový systém s možnosťou výberu termínu očkovania a bez potreby rozmýšľať nad PINom. Prednostne som poslal prihlasovaciu linku najstarším z náhradníkov,“ dodal jedným dychom.

Prvé (a druhé) dávky dávajú v očkovacom centre poriedko. Najviac pre to, podľa neho, spravila diskusia, že ide byť lockdown pre neočkovaných a že Rakúšania ho fakt zavádzajú. „To nám prinieslo najviac prvoočkovancov. Keď sa ukázalo, že je to u nás len taký lockdowník (“hryzunkaj slabučko”), záujem poklesol,“ tvrdí.

Prvé dávky očkovali najmä v novembri. Ani v ich náhradníckom zozname nevidí nárast počtu starších záujemcov o očkovanie. „Asi 7% osôb prihlásených teraz cez sviatky cez náš systém je vo veku 60+, to zvládneme na štadióne zaočkovať za necelú hodinu. V zoznamoch NCZI na tento týždeň tvorili títo ľudia 10%,“ prezradil.

– Foto: FB/tomasszalay


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Matovič sa chváli, že peniaze motivovali seniorov. Lekár ho schladil: Nevidím žiadny nárast!

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti