eReport.sk
Igor Matovič, foto: tasr

Matovič obvinil expremiérov Fica a Pellegriniho, pustil sa aj do Haščáka


Štát, teda aj Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), je lepším hospodárom ako súkromné zdravotné poisťovne. Počas tlačovej konferencie to v stredu uviedol premiér Igor Matovič (OĽANO).

Premiér obvinil bývalých premiérov za Smer-SD Roberta Fica a Petra Pellegriniho, že vytvorili v systéme slovenského zdravotníctva také prerozdelenie financií, ktoré pripravilo štátnu zdravotnú poisťovňu od roku 2017 o 243 miliónov eur.

Na archívnej snímke z 1. marca 2020 zľava predseda strany Smer-SD Robert Fico a Peter Pellegrini Foto: TASR

„VšZP poskytuje 69 percent zdravotnej starostlivosti, ale na svoju réžiu minie len 50 percent z výdavkov všetkých zdravotných poisťovní, ktoré míňajú na svoju réžiu. To znamená, že VšZP, alebo štát, je omnoho lepší vlastník ako súkromné zdravotné poisťovne,“ zdôraznil Matovič.

Ďalej uviedol, že šéf Penty Jaroslav Haščák od roku 2009 do roku 2019 cez zdravotnú poisťovňu Dôvera „vytiahol“ zo slovenského zdravotníctva 705 miliónov eur, z toho 460 miliónov eur cez fiktívny zisk, ktorý mu umožnili Pellegrini a Fico, pričom podľa predsedu vlády nezaplatil jedno jediné euro a vytuneloval peniaze do schránky na Cypre. Zvyšok cez ďalší zisk, ktorý si každý jeden rok vykazoval.

Na snímke spolumajiteľ finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák. Foto: TASR

Podľa jeho slov tiež VšZP najviac platí za zdravotnú starostlivosť za svojich poistencov poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a najviac sa stará o chorých na Slovensku, no za zdravotnú starostlivosť dostáva najmenej.

Okradnutá bola podľa neho VšZP len za minulý rok o viac ako 58 miliónov eur. Cez prerozdeľovací kľúč dostala štátna zdravotná poisťovňa podľa Matoviča menej, ako mala. Od roku 2017 tak mala prísť VšZP o 243 miliónov eur.

„Peniaze skončili na súkromných účtoch súkromných poisťovní,“ zdôraznil. Tiež komentoval, že ak bude VšZP potrebovať dofinancovať, štát tak urobí.

Minister financií Eduard Heger (OĽANO) doplnil, že štát urobil veľa pre všetky zdravotné poisťovne, keď počas obdobia prvej vlny pandémie dolial do všetkých zdravotných poisťovní desiatky miliónov eur. „Stojíme za peniazmi, ktoré sa vynakladajú od daňových poplatníkov za zdravotné poistenie a hľadáme v ňom spravodlivosť,“ komentoval.

Minister financií SR Eduard Heger (OĽaNO) Foto: TASR

Štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Jana Ježíková doplnila, že súkromné zdravotné poisťovne každý rok generovali zisky, ktoré si vyplácali ako zisk alebo si ich ukladali na rezervný fond. VšZP však svoje zisky podľa jej slov vracala do systému verejného zdravotného poistenia.

VšZP v rokoch 2015 a 2016 hospodárila neefektívne a zadlžila sa na výšku 190 miliónov eur. S niektorými stratami sa vyrovnala VšZP sama. Takáto pomoc nie je podľa jej slov nezákonná.

Súkromné zdravotné poisťovne si podľa Matoviča majú vziať peniaze zo svojho. Je ochotný zmeniť legislatívu, ak by chceli poistenci prejsť do štátnej zdravotnej poisťovne.

Zdroj: tasr, foto: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Matovič obvinil expremiérov Fica a Pellegriniho, pustil sa aj do Haščáka

KOMENTOVALI STE: