eReport.sk
Igor Matovič
Igor Matovič (OĽaNO) Foto. tasr

VIDEO Matovič: Niet inej cesty, ako pomôcť U.S. Steel Košice. Inak výroba asi postupne zanikne!

AKTUALIZOVANÉ – Existuje reálna hrozba, že TOP zamestnávateľ na východnom Slovensku skončí! Košické oceliarne, ktoré zamestnávajú tisíce ľudí, totiž čelia tlaku Slovenska, ktoré sa zaviazalo Európskej únii, že bude znižovať emisie. Je nanajvýš otázne, či americká firma bude ochotná zainvestovať obrovskú sumu, aby svoje vysoké pece nahradila pecami elektrickými. Financmajster Matovič práve v tejto súvislosti navštívil zástupcov materskej firmy košických oceliarní v USA.

Niet inej cesty, ako pomôcť košickým oceliarniam U.S. Steel Košice, než je dekarbonizácia, teda výmena vysokých pecí na elektrické. Uviedol to vicepremiér a minister financií Igor Matovič (OĽANO) v piatok počas tlačovej konferencii, na ktorej informoval o výsledkoch rokovaní v Pittsburghu.

Výmena pecí by podľa slov vicepremiéra znížila emisie oceliarní o viac než 80 %, išlo by však o obrovskú investíciu (asi 1,5 miliardy eur), preto je na mieste rozprávať sa o tom, či by oceliarne nemali dostať pomoc z Fondu obnovy či z iných zdrojov.

Ide o naplnenie záväzku Slovenska

“Všetci vieme, že U. S. Steel Košice sú ekonomickým lídrom východného Slovenska, sú baštou zamestnanosti Košíc a okolia,” podotkol Matovič s tým, že na Slovensku pôsobia tieto oceliarne už 23 rokov. Platí však, že trh s oceľou je v súčasnosti pod veľkým tlakom a oceliarske firmy po celom svete sa dostávajú do záporných čísel a mnohé skrachovali. Zároveň tieto firmy ovplyvňujú aj tlaky Európskej komisie na znižovanie emisií.

Práve zmena spôsobu výroby ocele v tomto podniku na východe Slovenska môže pomôcť naplniť záväzok Slovenska znížiť emisie. Aktuálne podnik produkuje v troch vysokých peciach, s ktorými súvisia emisie v objeme miliónov ton CO2 ročne. Slovensko sa však zaviazalo do roku 2030 znížiť emisie, preto chce podniku s dekarbonizáciou pomôcť.

Rozhodnutie teda zatiaľ nepadlo

Cieľom Matovičovej pracovnej cesty teda bolo podľa jeho slov dohodnúť sa s materskou firmou košických oceliarní, či sa štát spolu s podnikom pustia do takejto investície. “Až potom budeme hľadať možnosti,” podotkol vicepremiér. Rozhodnutie teda zatiaľ nepadlo a o konkrétnej ponuke štátu smerom k podniku či sumách sa vyjadrovať nechcel, pretože je viazaný mlčanlivosťou. Ako však uzavrel, buď štát spoločne s podnikom do takejto investície pôjdu, alebo výroba ocele na východe Slovenska zrejme postupne zanikne.

Oceliarne: Diskusie s Matovičom konštruktívne a prínosné

Podľa oceliarní boli diskusie s ministrom Matovičom konštruktívne a prínosné. “Predstavitelia U. S. Steel boli obzvlášť potešení vôľou vlády Slovenskej republiky nájsť praktické riešenia pre naše spoločné úlohy, ako vylepšiť životné prostredie, klímu, podnikanie a ekonomiku. Tešíme sa na pokračovanie našich snáh, ako presadzovať spoločný záujem všetkých. Ide pritom o našich zákazníkov, zamestnancov, investorov, komunitu, Slovensko a aj našu planétu,” uviedol pre hovorca U. S. Steel Košice Ján Bača.  

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport