eReport.sk
Igor Matovič, foto:tasr

Matovič má svoju chvíľku: Samozvanci mudrovali, ale mal som opäť pravdu!

Pandémia mení naše zvyky. Menej nakupujeme, menej cestujeme. Celkovo otáčame každé jedno euro. Financmajster Igor Matovič sa pochválil grafom, ktorý ukazuje ako klesli výdavky domácností na spotrebu. Ako sme na tom v porovnaní s inými krajinami?

„Mal som (opäť) pravdu. Je to oficiálne, t.j. potvrdené Európskym štatistickým úradom Eurostat. Od začiatku pandémie som tvrdil, že čím viac ochránime zdravie ľudí, tým viac ochránime slovenskú ekonomiku. Kopa vplyvných samozvancov ma zosmiešňovala, ako len mohla a mudrovali o tom, ako dôrazom na ochranu zdravia slovenskú ekonomiku ničím. Nuž, v tomto grafe máte rozsudok nášho sporu – tým, že som bazíroval na ochrane zdravia životov, spotreba slovenských domácností (podpora domácej ekonomiky) klesla najmenej v celej EÚ!,“ píše Matovič na sociálnej sieti.

– Foto: FB/igormatovic

Čo stojí za týmto vývojom?

Michal Horváth, hlavný ekonóm Národnej banky Slovenska prináša vysvetlenie. Ľudia na Slovensku tradične míňajú veľkú časť toho, čo zarobia na základné životné potreby ako potraviny a bývanie. „Pandemické opatrenia nákup týchto vecí neobmedzili a k tomu Slováci trávili v dôsledku pandémie doma ešte viac času než obyčajne. Viac jedli a kúrili doma, čo vyvažovalo fakt, že míňali menej na položky ako oblečenie, kultúra a cestovanie. Niet divu, že pokles celkovej spotreby domácností bol potom len mierny,“ tvrdí.

Ľudia na Slovensku sa báli krízy, ale správali sa, ako keby túto situáciu považovali za dočasný výkyv. V zlých časoch sa bežne mierne uskromníme a prípadne načrieme do úspor, alebo si trochu požičiame, ak vieme. Spotreba tak klesá menej ako príjmy. V dobrých časoch si naopak spravidla sčasti užijeme väčší zárobok, doplníme úspory alebo splatíme časť svojich dlhov. Spotreba potom rastie pomalšie ako príjmy.

Rozdiel oproti bežnému správaniu v čase lockdownov podľa ekonóma spočíval v tom, že keď ľuďom príjem klesol, podobne klesla aj ich spotreba. Nadarmo by boli siahali po úsporách, keď nebolo veľmi kde míňať. A naopak, v čase uvoľnenia opatrení a rastúcich príjmov zase dobiehali nákupy, ktoré predtým nemohli uskutočniť. Nešetrili preto viac.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Matovič má svoju chvíľku: Samozvanci mudrovali, ale mal som opäť pravdu!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti