eReport.sk
Igor Matovič Foto: tasr

Matovič, ktorý podľa polície krátil dane, v Budapešti vyhlásil: Boj proti daňovým únikom je kľúčový!

To nevymyslíš, to je život? Ešte v novembri 2017 polícia informovala, že Igor Matovič (OĽANO) spôsobil štátu škodu vo výške viac ako pol milióna eur tým, že pri predaji svojej firmy regionPress krátil dane. „Dňa 3. 11. 2017 bola na Národnej kriminálnej agentúre Prezídia Policajného zboru vypočutá osoba I. M., v súvislosti s ktorou vedie NAKA vyšetrovanie vo veci zločinu skrátenia dane a poistného,“ uviedol pre Pravdu vtedajší hovorca Prezícia policajného zboru Martin Wäldl.

Hovorca v tom čase k celej záležitosti, v ktorej bol za podozrivého podvodníka označovaný práve Matovič pre Pravdu ešte dodal: „Predmetom vyšetrovania je úmyselné nezahrnutie príjmu z predaja podniku do daňového priznania k dani z príjmu fyzickej osoby, čím malo dôjsť k účelovému skráteniu dane z príjmu fyzických osôb za obdobie roka 2008 v celkovej výške najmenej 645 254,16 eur.“

Vyjadrenie po stretnutí v Budapešti vyznieva zvláštne

Aká je situácia dnes? Z opozičného poslanca sa stal vlani premiér a dnes je ministrom financií a zároveň aj šéfom najsilnejšieho opozičného hnutia. Jeho minulosť je však v ostrom kontraste aj s jeho súčasnou pozíciu hlavného financmajstra štátu. A mimoriadne zvláštne vyznievajú aj Matovičove slová po jeho stretnutí ministrov financií v Budapešti, kde šéf OĽANO na pozvanie svojho maďarského partnera Mihálya Vargu zúčastnil ministerského zasadnutia krajín V4 v Budapešti. Cez svoje tlačové oddelenie totiž odkázal: „Boj proti daňovým únikom považujem za kľúčový.“

„Krízu prežívame ju lepšie“

Ministri financií Maďarska, Slovenska, Česka a Poľska zavŕšili stretnutie podpisom spoločnej deklarácie, ktorou opätovne potvrdzujú spoluprácu v kľúčových oblastiach ekonomiky a hospodárstva.

V rámci neformálneho obeda ministri diskutovali o aktuálnych témach, akými sú obnova hospodárstiev, implementácia plánov obnovy a odolnosti alebo boj s treťou vlnou pandémie nového koronavírusu. „Krízu sme spoločne s našimi bratskými krajinami prežili a prežívame ju lepšie. Aj to dokazuje, že zoskupenie V4 má zmysel,“ komentoval Matovič.

„Západné krajiny môžu, naopak, vzhliadať k nám“

Dodal, že krajiny V4 nemusia byť do budúcna len tými, ktoré vzhliadajú na pôvodné členské krajiny EÚ. „Ale západné krajiny môžu, naopak, vzhliadať k nám. Čísla nepustia a ekonomické výsledky našich krajín sú jednoznačné,“ poznamenal Matovič.

Vicepremiér a minister financií zároveň na stretnutí zdôraznil, že je dôležité zodpovedne pristúpiť aj k očakávanej reforme rozpočtových pravidiel EÚ a zjednodušiť a zefektívniť ich vykonávanie.

„Prioritou našej vlády je boj s korupciou“

Ministri spoločne vyzdvihli pozitívnu skúsenosť z cezhraničnej spolupráce v oblasti daní a cla, ktorá prispieva k efektívnemu boju proti podvodom na dani z pridanej hodnoty (DPH). Slovensko rovnako podporilo iniciatívy EÚ, týkajúce sa spoločného úsilia v boji proti praniu špinavých peňazí, daňovým podvodom a únikom.

„Prioritou našej vlády je boj s korupciou. Iniciatívy na úrovni EÚ považujem v tejto oblasti za kľúčové,“ vyhlásil Matovič.

V otázke klimatických politík ministri diskutovali o balíku Komisie FitFor55, najmä s dôrazom na očakávanú zmenu v zdaňovaní energetických produktov a zavedenie takzvaného uhlíkového cla na hraniciach EÚ. Aj podľa Matoviča je dôležité zabezpečiť, aby sa tieto zmeny nedotkli najviac zraniteľných domácností. Pre Slovensko je podľa neho taktiež dôležité zahrnutie jadra a plynu medzi udržateľné zdroje energie, a to práve s ohľadom na energetický mix krajiny.

Zdroj: tasr/eReport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Matovič, ktorý podľa polície krátil dane, v Budapešti vyhlásil: Boj proti daňovým únikom je kľúčový!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti