eReport.sk
Igor Matovič Foto: tasr

Matovič ich ponižoval, teraz prišli s novou štúdiou!

Biomedicínske centrum SAV prišlo so zaujímavými závermi, ktoré sa týkajú protilátok voči SARS-CoV-2. Vedci v prvej fáze štúdie zistili, že vakcíny navodia silnú protilátkovú odpoveď a že aj po prekonaní infekcie sa hladina protilátok očkovaním významne zvýši.

Štúdia bola dobrovoľná a vykonaná na zamestnancoch, ktorí boli v čase odberu najmenej 14 dní po druhej dávke očkovania akoukoľvek vakcínou, alebo minimálne 14 dní po prekonaní ochorenia COVID-19. „Už teraz môžeme konštatovať, že predbežné výsledky sú veľmi povzbudivé. Z vyše 800 doteraz vyšetrených vzoriek bolo 88 % vysoko pozitívnych na prítomnosť protilátok, 9 % bolo pozitívnych a cca 3 % negatívnych,“ píše sa v štúdii.

Zdroj: biomedicínske centrum.sk

Z vyhodnotenia predbežných výsledkov je zrejmé, že vakcíny navodia silnú protilátkovú odpoveď a že aj po prekonaní infekcie sa hladina protilátok očkovaním významne zvýši.

Zo štúdie sa teší aj zdravotnícky analytik Martin Smatana. „Inak povedané, vakcíny chránia lepšie ako keď si človek ochorením len „prejde”. Tieto závery sú presne v súlade s poznatkami zo zahraničia a teší ma, že aj na „našich” dátach môžeme potvrdiť, že vakcíny sú najefektívnejším nástrojom boja s pandémiou,“ chválil našich vedcov Smatana.

Slovenskí vedci začali štúdiu o vakcínach a protilátkach. Čaká ich ešte druhá fáza výskumu. – Foto: shutterstock

Samotní vedci sú vo svojich vyjadreniach trošku opatrnejší. „Zatiaľ nie je presne definovaný vzťah medzi hladinou protilátok a ich obrannou funkciou u konkrétneho jedinca, keďže riziko infekcie a priebeh ochorenia ovplyvňujú ďalšie zložky imunity, stav organizmu a vlastnosti vírusových variantov. Napriek tomu sú protilátky nepochybne dôležitou súčasťou imunitnej obrany proti ochoreniu COVID-19, o čom svedčí aj ich cielené využitie v liečbe tohto ochorenia,” píše sa v štúdii Biomedicínskeho centra SAV, ktoré muselo v minulosti čeliť útokom zo strany ministra financií Igora Matoviča. Dôvodom bol, ako inak, Sputnik V.

Viac informácií o slovenských vedcoch nájdete tu:

  1. Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijala Rómov a Rómky z prvej línie boja proti pandémii

Ruskú vakcínu posudzovali práve v SAV. „Samotný ŠÚKL veľmi dobre vie, že vakcíny na území EÚ môže posudzovať len laboratórium v sieti OMCL. Bohužiaľ, slovenský ŠÚKL zveril posúdenie neregistrovanému laboratóriu a výsledky z tohto laboratória zaplavili celý svet a mimoriadnym spôsobom to narušilo reputáciu vakcíny Sputnik V v celosvetových médiách,” zúril vtedy Matovič. Jeho slová však SAV ľahko vyvrátila, keď uviedla, že skúšky robili na základe žiadosti vtedajšieho ministra zdravotníctva Marka Krajčího. „Vážený pán Igor Matovič, počas tlačového vyhlásenia, ste mimoriadne nevhodným spôsobom poškodili meno Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV, znevážili prácu a ponížili vedcov ústavu,“ odpísali vtedy vedci zo SAV Matovičovi. Ako vidno, momentálne sa však venujú dôležitejším veciam, ako sporom s politikmi.

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport