eReport.sk
Igor Matovič (OĽaNO) predkladá návrh zákona o úprave výpočtu platu poslancov
Igor Matovič (OĽaNO). Foto: tasr

Matovič dnes tvrdí, že média vlastní mafia, mimovládka mu zasadila úder: Pozrite si jeho TOP kauzy!

Minister financií bez vlastných financií? Nový šéf rezortu Igor Matovič podľa majetkového priznania nič nevlastní a ani neužíva cudzí majetok nad zákonom stanovenú hodnotu. Upozorňuje na to Nadácia Zastavme korupciu s tým, že na základe priznania je Matovič bezdomovec. Nadácia žiada zmenu podávania majetkových priznaní a ich nezávislú kontrolu.

Bývalý premiér a nový financmajster Igor Matovič podľa aktuálneho majetkového priznania nič nevlastní. Majetok prepísal na manželku ešte v roku 2006. No kroky, ktoré v tom čase podnikol, sa javia skôr ako formálne. Informuje o tom Nadácia zastavme korupciu. Súd zrušil bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM) v auguste 2006. Matovič vtedy všetky nehnuteľnosti, vrátane podielu v eseročke Regionpress, prenechal výlučne manželke Pavlínke Matovičovej.

Z firmy sa definitívne stiahol v roku 2010 po tom, čo sa stal poslancom parlamentu. No ešte v roku 2014 za ňu vystupoval a dohadoval veci. Vyplýva to zo zverejnenej nahrávky medzi ním a kandidátom na prezidenta Radoslavom Procházkom, s ktorým riešil, za koľko mu Regionpress uverejní volebnú inzerciu.

Pod palcom daňové úniky

Igor Matovič ako nový minister financií bude rozhodovať o zmenách v zákonoch pre svoj rezort. Ale nepriamo bude pod neho spadať aj napríklad Finančná správa, ktorá má na starosti výber daní a ciel. Sám Matovič má za sebou viacero daňových kontrol, niektoré prípady vyšetrovala aj polícia.

Na snímke balíky účtovníctva lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča určené na odovzdanie vyšetrovateľovi z NAKA v obci Borová, okres Trnava v pondelok 15. februára 2016. – Foto: tasr

Kauzy riešila NAKA za vlády Smeru, keď bol Matovič opozičným poslancom. Napríklad možné skresľovanie účtovníctva v sume niekoľko desaťtisíc eur preverovala protikorupčná časť NAKA v Nitre. Vyšetrovanie sa nakoniec skončilo v roku 2017. A to preto, lebo vec, ktorú NAKA vyšetrovala, bola v tom čase už premlčaná. To však neznamená, že skutok sa nestal.

Matovič: Mafia vlastní média

Aktuálne čelí Matovič viacerým otázkam ohľadom pochybností o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V. Aj keď bol pri vyjednávaní kontraktu, teraz ako minister financií priznal, že zmluvu ktorú sám dohadoval ani nečítal. Na sociálnej sieti sa sťažuje, že média proti nemu šíria nenávisť, lynčujú ho a chcú ho pokoriť. Zaujímavé je, že v minulosti mu média, ak poukazovali na pochybenia predchádzajúcich vlád, neprekážali.

Teraz chce však proti nim bojovať. „Som bojovník a nerád sa vzdávam. Je však možné, že sa im to podarí. Ich sú zástupy a ja sám. Ak sa to však stane, budem sa na rozdiel od nich do zrkadla vždy rovno môcť pozrieť … lebo som nikdy, na rozdiel od nich, nikdy neslúžil oligarchom či mafii, ktorí vlastnia väčšinu slovenských médií,” zaútočil Matovič v statuse.

Zdroj: fb/igor.matovic.7

Prehľad kaúz Matoviča

 • Nákup tlačiarenského stroja, ktorý Matovič doviezol z Nemecka v roku 2002 na svoju živnosť, o pár rokov ho predal svojej eseročke Regionpress. Rozdiel v cene zdanil cez svoju živnosť. Daniari sa začali o vec zaujímať a v roku 2008 namietali vedenie stroja v živnosti a že ho už tam používal na tlač dva roky. Matovič hovoril o skúšobnej prevádzke.
 • V účtovníctve Matovičovej živnosti z roku 2004 sa daniarom nepozdávalo evidovanie 200-tisíc najazdených kilometrov na služobnom aute. V priemere to vrátane víkendov a všetkých sviatkov vychádza na 550 kilometrov na deň.
 • V lete 2008 predal Matovič svojmu zamestnancovi Pavlovi Vandákovi svoje podnikanie, ktoré prevádzkoval cez živnosť. Vandák sa hneď po kúpe mal väčšiny účtovníctva zbaviť. Matovič ale do dvoch mesiacov, teda na jeseň 2008, od predaja odstúpil. Účtovníctvo sa nakoniec po rokoch našlo. Polícii ho z povaly rodinného domu v dedinke pri Trnave odovzdal samotný vtedajší opozičný poslanec národnej rady Matovič.

Zdroj: youtube.com

 • V roku 2010 Matovič po vstupe do politiky ako poslanec Národnej rady odchádza z orgánov Regionpressu, ako mu to nariaďuje zákon. No o pár rokov, v lete 2014, po prezidentských voľbách, zverejnil anonym nahrávku, na ktorej Matovič s vtedajším kandidátom na hlavu štátu Radoslavom Procházkom dohaduje podrobne podmienky ako aj platbu za inzerciu spadajúcu pod Regionpress.
 • Polícia v tejto súvislosti začala vyšetrovať možné daňové úniky, Procházka bol aj krátko obvinený, no vyšetrovanie neskôr ukončili bez zistenia porušenia.
 • V lete 2016 potrestal parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií Matoviča za to, že v rozpore so zákazom poslanca Národnej rady si v roku 2013 na pár dní zabudol pozastaviť živnosť. Trest bol vo výške 12-tisíc eur, teda vtedajšieho polročného platu poslanca.
 • V roku 2016 vyšetrovateľ NAKA vyšetrovanie možného krátenia dane zastavil, ,,nakoľko tento skutok nebol trestným činom“.
 • V roku 2017 vyšetrovateľ NAKA protikorupčnej jednotky zastavil vyšetrovanie možného skresľovania hospodárskej a obchodnej evidencie, ,,nakoľko trestné stíhanie bolo neprípustné z dôvodu jeho premlčania“. Vyšetrovateľa krátko na to povýšila na šéfa expozitúry NAKA.
 • Inšpekcia MV, ktorá od roku 2016 vyšetrovala možné prezradenie bankového tajomstva po medializácii bankových prevodov Matovičovej manželky, svoje šetrenie v roku 2017 prerušila, lebo ,,sa nepodarilo zistiť“, voči ktorej osobe by mohla viesť trestné stíhanie. Z uznesenia vyplýva, že dve rôzne banky upozornili v roku 2015 kontrolný orgán na viaceré podozrivé bankové operácie Pavlíny Matovičovej. V uznesení sa tiež spomína nákup zmenky J&T Private Equity.
 • Vlani po parlamentných voľbách sa nový premiér sám pochválil, že býva s rodinou v ešte neskolaudovanom rodinnom dome. Dostal za to od stavebného úradu v Trnave pokutu 500 eur.
 • Minulý rok na jeseň sa riešili investície Matovičovej manželky v súvislosti s konkurzom finančnej skupiny Arca Capital a možným uprednostnením veriteľa. Vtedajší premiér to v septembri vysvetľoval slovami, že jeho manželka má tri zmenky vo firme Arca Investments, čo je ,,pravdepodobne firma z jednej podnikateľskej skupiny“. Zmenky mali byť spolu za 600-tisíc eur, pričom manželka nemá ani jednu z nich vyplatenú. Nadobudnúť ich mala na prelome rokov 2019 a 2020.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport