eReport.sk
Režisér, dramaturg a tanečník Jozef Černek, ktorý šéfuje Domu Matice slovenskej v Komárne.
Režisér, dramaturg a tanečník Jozef Černek, ktorý šéfuje Domu Matice slovenskej v Komárne. Zdroj: rebeli.sk

Matovič a Milanová odkázali na Hirmana. Výsledok? Pomoc Matici slovenskej podávajú Maďari!

Po osemnástich rokoch končia. Zlikvidovali ich nové faktúry za plyn. A to iba niekoľko dní po tom, ako sa z ochotníkov v Komárne stalo prvé profesionálne slovenské divadlo. Viacerým domom Matice slovenskej hrozí zatváranie, informovala v sobotu vo večerných správach RTVS.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.
  2. Bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR Branislav Gröhling (SaS)
  3. Exminister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).
  4. Generálny riaditeľ Slovenského národného divadla Matej Drlička.
  5. Werner Kogler
  6. Premiér SR Eduard Heger hovorí s novinármi počas jeho príchodu na Pražský hrad.
  7. Remišovej počty zrejme nikdy nepôjdu

Jozef Černek, ktorý je riaditeľom Domu Matice slovenskej v Komárne a vedie slovenské divadlo Dramaťák, pričom sa podieľa aj na fungovaní tamojšieho folklórom motivovaného súboru Slovenskí rebeli, pre televíziu ukázal šokujúce sumy na faktúrach za plyn. „Toto bola naša pôvodná suma (1800 eur), v lete sa nám to zdvihlo kúrenie na toto, to sme čakali a zvládli sme to (3773,50 eur). A teraz prišla devastačná cena, že toto mi nemáme ako zarobiť, aj keby sme každý deň hrali,“ konštatoval Černek pri poslednej sume zálohovej platby za plyn – a to vo výške 7547 eur. Pritom ešte vo februári tohto roka platili len uvedených 1800 eur! 

„Zastavili sme činnosť, prestali sme vykurovať“

V Dome Matice slovenskej aj so súborom vystupovali 18 rokov, okrem pár nájomníkov tam bola aj stovka divadelníkov, ktorí vďaka vstupnému na predstavenia udržali chod budovy komárňanskej Matice. Avšak aktuálne 320-percentné navýšenie, teda na terajších bezmála 7,5 tisíc eur mesačne za plyn, jednoducho neutiahnu. „Zastavili sme divadelnú činnosť, prestali sme vykurovať sálu, postupne rozpúšťame všetky naše súbory,“ vysvetľuje krutú realitu šéf matičného domu.

Zrazu sa Maďari začali zbierať na pomoc Matici. My sme spájali tie kultúry, je to neuveriteľné. Keď príde babička, donesie vám 100 eur zo svojho 600 eurového dôchodku, tak je to strašne silné. No čo ja mám týmto ľuďom povedať?

Jozef Černek pre RTVS.

Pokus divadelníkov zachrániť budovu a divadlo svojpomocne (teda sa skladali zo svojich vlastných peňazí) síce podľa slov Černeka vyvolalo veľkú solidaritu aj medzi úplne cudzími ľuďmi, je však nanajvýš otázne, či pri tak závratnej mesačnej platbe, dosiahnu požadovaný finančný efekt. „Zrazu sa Maďari začali zbierať na pomoc Matici. My sme spájali tie kultúry, je to neuveriteľné. Keď príde babička, donesie vám 100 eur zo svojho 600 eurového dôchodku, tak je to strašne silné. No čo ja mám týmto ľuďom povedať?“ – hovorí Černek o priam nevídaných darcoch, ktorí chcú matičnému domu a divadelníkom pomôcť, zatiaľ sa im však podarilo vyzbierať sumu iba na jednu faktúru.

Krutý príklad z Komárna nie je jediný

RTVS pripomenula, že podobný scenár hrozí aj v ďalších matičných domoch. Môžu zostať prázdne. A tak sa spoliehajú na pomoc samotnej Matice. Matica sa však spolieha na štát, pretože jej vlastný rozpočet nestačí. Domy Matice slovenskej, ktoré sú okrem iného, aj významnými kultúrnymi stánkami v slovenských regiónoch, by potrebovali čo najskôr zastropovať ceny plynu. V opačnom prípade im hrozí exekúcia, nehovoriac o hospodárskych škodách, ktoré vzniknú na nevykúrených budovách a ich príslušenstve.

Žiadame tiež o radu. Niektoré Domy MS už dostali poštou zvýšené  zálohové výmery za ceny, ktoré sú pre tieto kultúrne domy likvidačné. Dodávatelia energií ich žiadajú uhradiť, inak ich odpoja. Ako majú teda naše Domy MS v tejto veci postupovať? Majú zálohové platby uhradiť alebo počkať na rozhodnutie štátnych orgánov?

Matica v otvorenom liste Hirmanovi.

V uplynulých dňoch sa preto Matica slovenská obrátila na Ministerstvo financií SR a Ministerstvo kultúry SR. Tak rezort vedený Igorom Matovičom, ako aj ministerstvo Natálie Milanovej (obaja OĽANO) odpovedali, že energetickú krízu má v kompetencii Ministerstvo hospodárstva SR. Preto správca Matice slovenskej Maroš Smolec poslal 12. 10. list ministrovi hospodárstva Karlovi Hirmanovi, kde ho žiada o pomoc pri riešení likvidačných zálohových platieb za plyn a tiež o radu.  „Ministerstvo financií odpovedalo, že Ministerstvo hospodárstva SR prijme v súvislosti s cenami energií správne a optimálne rozhodnutie. MH SR je teda zodpovedné za riešenie energetickej krízy, na ktorú môže aj národná kultúrna ustanovizeň ekonomicky doplatiť, ak jej štát nepomôže. Z odpovedí MF SR a MK SR vyplýva, že musíme počkať na vaše rozhodnutie, ktoré sa bude asi opierať o rozhodnutie kompetentných európskych inštitúcií. Naše Domy MS však už dostali nové platové výmery. Preto sa obraciame na Vás, pán minister, s otázkou: Kedy prijme MH SR rozhodnutie týkajúce sa zastropovania cien energií? Žiadame tiež o radu. Niektoré Domy MS už dostali poštou zvýšené  zálohové výmery za ceny, ktoré sú pre tieto kultúrne domy likvidačné. Dodávatelia energií ich žiadajú uhradiť, inak ich odpoja. Ako majú teda naše Domy MS v tejto veci postupovať? Majú zálohové platby uhradiť alebo počkať na rozhodnutie štátnych orgánov?,“ stojí v otvorenom liste Hirmanovi. A čo na to minister hospodárstva? Vlastne zatiaľ nič. Hirman totiž čaká na výsledok rokovaní európskych lídrov…

„Putin? Burza? Vojna? Vláda? Ale je to jedno“

„Nikomu to nie je jedno. Keď sme sa dozvedeli, že končíme, nedokázali sme sa pozrieť jeden na druhého, aby sa nespustili slzy. V prvom momente každý hľadá vinníka… Putin? Burza? Vojna? Vláda? Ale je to jedno. Každý jeden rok nášho Dramaťáku bol vlastne boj o prežitie. Systém nie je nastavený tak, aby bolo dobre, tak, aby kultúra mala budúcnosť. Nie u nás. Koniec koncov, Matica slovenská v Komárne… Posledné roky sa za nás prihovárajú najmä Maďari. Vlastne je to prirodzené. Za nás teraz bojujú ľudia. Práve v momentoch, keď prichádzame o všetko. Snáď o tom raz niekto napíše hru. O tých ľuďoch. O tých, čo to nevzdali, keď už my nevládzeme,“ aj toto napísal vo svojom blogu tento týždeň Černek.

Aj toto je, zdá sa, ukážkovo krutý príklad toho, ako sa aktuálne o pomoci zo strany vlády iba hovorí, ale tí, ktorých sa pomoc bytostne týka, si napokon musia poradiť sami. A môžu iba tajne dúfať, že sa im to podarí. Pokiaľ nie, tak proste smola. To je súčasná krutá realita, ktorá sa však netýka rozhodne iba Matice či kultúry ako takej.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Matovič a Milanová odkázali na Hirmana. Výsledok? Pomoc Matici slovenskej podávajú Maďari!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti