eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Matematik varuje: Stúpol počet pozitívnych. Nastúpila indická mutácia?!

AKTUALIZOVANÉ „Čo sa teda deje? Máme spoločne volať pomóc!!?” pýta sa matematik Richard Kollár po tom čo cez víkend narazil na neobvykle veľký počet pozitívnych antigénových testov. Na svoju otázku si hneď aj odpovedá, že ešte presne nevieme a treba sledovať vývoj najbližšie dni. Dodáva, že môže ísť iba o korekciu zvláštneho trendu posledný týždeň. Pri alternatívnej odpovedi by sme však mali zbystriť – podľa Kollára čísla môžu signalizovať šírenie indickej mutácie na Slovensku.

Matematika v nedeľu zarazil jeden pandemický údaj. Antigénové testy odhalili pozitivitu u 759 Slovákov. Naposledy bol väčší počet zaznamenaný 24.4. 2021, t. j. pred viac ako tromi týždňami, vtedy sme však vykonali viac ako 5-krát toľko testov, ako včera. Už týždeň sme nedosahovali ani polovicu z tohto čísla,” varuje v statuse Kollár pri pohľade na čísla infikovaných.

Denný priemer počtu pozitívnych Ag testov za posledných 7 dní tak v nedeľu stúpol za jeden deň z hodnoty 300 na cca. 370. „Väčší skok za deň v priemere sme zaznamenali v priebehu pandémie len veľmi zriedkavo, je to naozaj dosť,” poukazuje na ojedinelosť prudkého nárastu. Doplnil, že v PCR testoch ani hospitalizáciách zatiaľ tento trend nevidíme, môže však byť o pár dní oneskorený.

V pondelok popoludní pridal pridal matematik ďalší status, ktorý neveští nič dobrého. Stále nevieme, čo sa dialo s Ag testami cez posledný víkend. Napokon to vyzerá až na takmer 1500 pozitívnych Ag testov za sobotu, a veľmi veľa aj za piatok, čo znie úplne katastrofálne,” vyhlásil.

Ľudia sa prestali testovať

Najbližšie dni bude podľa Kollára treba sledovať či sa nám celkovo pozitívny trend nemení. „Dáta z posledného dňa môžu byť len touto korekciou a nemusia naznačovať žiaden nový systematický celkový trend,” uviedol s tým, že môže ísť iba o odchýlku od krivky.

Matematik Richard Kollár – Foto: YouTube

Jednoducho tých ľudí sme cez týždeň neobjavili, lebo sa prestali Ag testovať, lebo to nepotrebovali, a na test išli až cez víkend,” snaží sa nájsť vysvetlenie odborník. Zdôrazňuje, že ešte pred týždňom, keď sa ľudia testovali pravidelne, by sme infikovaných objavili o pár dní skôr.

Alternatívou je indický variant

V hre je však aj iná možnosť. „Žiaľ, okrem vysvetlenia v oneskorenom víkendovom testovaní, existujú aj iné. Napríklad nástup indického variantu v niektorých lokalitách Slovenska. To by bolo zrejme pri uvoľnení opatrení spojené so superšírením,” dáva k dispozícii aj hrozivejší scenár. Hovorí, že o tom, že u nás už je dnes indický variant prítomný a voľne sa šíri asi niet pochýb. Ide len o to, ako sa to objaví v dátach.

Kollár však prichádza aj s tretím alternatívnym vysvetlení. S uvoľnením testovania a ostatných opatrení sa zároveň viac šíria ostatné vírusy a zároveň sa ľudia menej pravidelne testujú. To všetko môže pri klesajúcej incidencii znamenať viac falošnej pozitivity Ag testov,” poznamenal odborník.

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Matematik varuje: Stúpol počet pozitívnych. Nastúpila indická mutácia?!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport